krioterapia
16 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Krioterapia, jako metoda w leczeniu i rehabilitacji urazów

Rehabilitacja jest procesem długotrwałym, który wymaga systematyczności, cierpliwości i przede wszystkim czasu. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można znacząco skrócić okres rekonwalescencji. Jedną z nich jest krioterapia, czyli leczenie za pomocą skrajnie niskiej temperatury, która wynosi od -110°C do nawet -190°C. Na czym polega i kto powinien skorzystać z krioterapii?

Czym jest krioterapia?

Krioterapia jest zabiegiem leczniczym z wykorzystaniem bardzo niskiej temperatury. Polega ona na ochłodzeniu ciała w specjalnej komorze kriogenicznej (krioterapia ustrojowa) lub za pomocą urządzenia z dyszą (krioterapia miejscowa), która oziębia określony fragment ciała, np. staw, mięsień czy część skóry. Sesja trwa bardzo krótko – od 2 do 3 minut.

Jak działa krioterapia?

Bardzo niska temperatura pobudza do działania układ hormonalny i immunologiczny. Po kilkunastu sekundach schładzania, organizm zaczyna się bronić przed utratą ciepła. Naczynia krwionośne zwężają się, krew płynie wolniej, przemiana materii zostaje spowolniona. Następnie prędkość krwi zwiększa się, naczynia się rozszerzają i wzrasta ukrwienie tkankowe. Organizm zaczyna wytwarzać hormony przeciwzapalne oraz endorfinę – silny, naturalny środek przeciwbólowy. Brak bólu pozwala na zwiększenie intensywności i skuteczności rehabilitacji ruchowej, która odbywa się zaraz po przeprowadzonym zabiegu. Taki efekt utrzymuje się nawet do 8 godzin. Zabiegi krioterapii przeprowadzane są m.in. w Gabinecie Krioterapii CRYOS we Wrocławiu.

Efekty leczenia krioterapią

Krioterapia gwarantuje najlepsze efekty, jeśli stosuje się ją codziennie przez okres około 20 dni. Ta metoda odnowy biologicznej ma mnóstwo dobroczynnych właściwości, które są poparte badaniami naukowymi. Wśród najcenniejszych efektów leczniczymi zabiegami zalicza się:

 • przyspieszone gojenie się zapaleń oraz urazów;
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych przez około 6-8 godzin;
 • obniżenie napięcia mięśni;
 • hamowanie procesów zapalnych;
 • zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie lepkości krwi;
 • poprawa nastroju i zwiększona chęć do wykonywania ćwiczeń fizycznych;
 • wzrost odporności organizmu, dzięki zwiększeniu liczby limfocytów we krwi;
 • skrócony okres rehabilitacji po urazach sportowych;
 • gojenie się skóry bez infekcji i blizn (szczególnie po oparzeniach ciała);
 • poprawa mineralizacji kości;
 • przyspieszenie przemiany materii

Kiedy warto zdecydować się na krioterapię?

Leczenie krioterapią zalecane jest w przypadku wielu schorzeń. Ze względu na rodzaj choroby lub urazu, można zastosować dwa rodzaje zabiegów:

 • krioterapia ustrojowa (całego ciała) – szczególnie polecana jest dla osób starszych, które cierpią na przewlekłe lub ostre choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie lub zwyrodnienie stawów). Z leczenia warto korzystać w przypadku chorób neurologicznych, takich jak zapalenie nerwów, choroba Parkinsona, niedowład kończyn. Krioterapia ustrojowa doskonale leczy choroby skórne (łuszczyca, włókniaki, brodawki, zakażenia wirusowe), a także łagodzi ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym i nerwu kulszowego.
 • krioterapia miejscowa – ten rodzaj zabiegu jest zalecany w przypadku poparzeń skórnych, krwawień, obrzęków, stłuczeń i krwiaków. Likwiduje miejscowy ból, dlatego zaleca się ją w przypadku ostrych stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich. Zmniejsza przykurcze, napięcie mięśni i nerwobóle. Coraz częściej wykorzystywana jest do usuwania cellulitu i leczenia otyłości. Krioterapia miejscowa jest także stosowana w przypadku napadów dny moczanowej i choroby hemoroidalnej.