implanty zębowe
22 marca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Ile kosztują implanty zębowe?

Braki w uzębieniu to problem dotykający nie tylko osób starszych – utracić zęby możemy w każdym wieku, np. w wyniku chorób lub poważnych wypadków. Niezależnie od przyczyny warto pomyśleć o uzupełnieniu ubytków, najlepiej poprzez wstawienie w miejsce utraconego zęba implantu. Na czym polega takie rozwiązanie i z jakimi kosztami się wiąże?

Czym jest implant dentystyczny?

Implant dentystyczny to obecnie jedyna metoda uzupełniania ubytku zębowego, które polega nie tylko na maskowaniu braku zęba, ale również odtworzeniu go z zachowaniem pełnej funkcjonalności. Powszechnie myli się implanty ze sztucznymi zębami, które umieszcza się w powstałym ubytku – nie do końca jest to prawdą. –

Ściśle rzecz ujmując, implantem jest wyłącznie tytanowa śruba, którą chirurgicznie wszczepia się w kość szczęki w miejsce brakującego zęba – mówi specjalista gabinetu BJB Stomatologia EstetycznaTytan to metal odznaczający się wysoką biozgodnością, tzn. że może połączyć się z kością w procesie osteointegracji – połączenie jest stałe, zatem nie ma możliwości, aby implant mógł wypaść. Dopiero w następnym etapie na implant nakładana jest korona, która imituje wygląd zęba i sprawia, że implant staje się w pełni funkcjonalny.

Koszt implantów

Wstawienie implantów to zdecydowanie najdroższa, ale jednocześnie najskuteczniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Koszt takiej operacji jest uzależniony od wielu czynników, między innymi ilości wszczepianych implantów, wartości implantu (może się ona zmieniać w zależności od producenta) czy też materiału, z którego wykonano koronę (dostępne są między innymi korony porcelanowe, pełnometalowe, pełnoceramiczne oraz różne ich warianty) – w związku z tym nie da się odpowiedź konkretnie na pytanie „ile kosztuje wstawienie implantów zębowych”. Za całą operację, wraz z kosztami dodatkowymi (np. konsultacji) zapłacimy zwykle w granicach od 3 do 5 tysięcy złotych. To bardzo dużo w porównaniu do innych form protetyki zębowej, jednak z uwagi na jego wysoką skuteczność, bezpieczeństwo oraz późniejszy komfort warto zdecydować się na taki wydatek.

Dlaczego warto uzupełniać ubytki zębowe?

Wbrew pozorom brakujące zęby to nie tylko problem natury estetycznej. W miejscu ubytku kość szczękowa jest nieobciążona podczas przeżuwania i z czasem ulega atrofii, czyli zanikowi. Ma to swoje dalsze konsekwencje – między innymi wpływa negatywnie na proces przeżuwania, co dalej może prowadzić do problemów natury gastrycznej. Trwająca wiele lat atrofia powoduje również zmianą owalu twarzy i zapadanie się ust, co z kolei odbija się na naszym sposobie mówienia. Można uniknąć tych problemów poprzez odpowiednio wczesne wstawienie implantów.