8 lutego 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kosmetyczne wypełnienia Inlay, Onlay alternatywą dla wypełnień kompozytowych

Rolą dzisiejszej stomatologii jest nie tylko leczenie zębów lub usuwanie tych, których nie da się uratować, ale też przywracanie pełnego komfortu życia przez uzupełnianie braków i udoskonalanie tego, co naturze nie do końca wyszło. Przejawem dążeń estetycznych w protetyce są wypełnienia Inlay, Onlay. Na czym polegają i jakie są ich największe zalety?

Czym są wypełnienia Inlay, Onlay?

Wypełnienia Inlay, Onlay pozwalają odzyskać piękny uśmiech szczególnie przy dużych ubytkach w koronie zęba. Inna nazwa to „wkłady koronowe”. Co wyróżnia tę metodę? Zapytaliśmy o to eksperta zajmującego się protetyką w Unimedex Dental Clinic.

Wypełnienia Inlay, Onlay pozwalają uzupełnić koronę i w pełni odwzorować kształt naturalnego zęba oraz jego koloru. Jest to możliwe dzięki technologii tworzenia tego typu wypełnień metodą 3D Cerec na jednej wizycie.

Jak powstają wypełnienia Inlay, Onlay? Stomatolog oczyszcza ubytek i opracowuje go, aby nadać mu kształt ułatwiający dalsze prace. Następnie wykonuje się skan optyczny i odlew ubytku. Jest on w pełni zrekonstruowany, a jego forma nie odbiega od tego, jak wyglądał przed ubytkiem. Tak idealne spasowanie nie było dotąd możliwe.

Zalety wypełnień Inlay, Onlay

Obok perfekcyjnego odwzorowania anatomii poszczególnych zębów największą zaletą wypełnień metodą Inlay, Onlay jest to, że mogą one być wykonywane z różnych materiałów: porcelany, kompozytów czy żywic. Najlepsze pod wieloma względami są wypełnienia porcelanowe. Dlaczego?

Sekret tkwi we właściwościach porcelany oraz jej wyglądzie. Co do zachowania w jamie ustnej kluczowe jest to, że porcelana nie wchodzi w żadne reakcje i jest zupełnie obojętna dla ustroju. Nie wydziela substancji, nie zmienia smaku potraw. Jednocześnie jest najtrwalszym materiałem stosowanym do wypełnień protetycznych. Wypełnienie Inlay, Onlay na bazie porcelany może wzmocnić uszkodzony ząb nawet o 75%, podczas gdy klasyczne wypełnienie zawsze wiąże się z osłabieniem.

Lepsza jest także żywotność. W przypadku zwykłego wypełnienia sięga ona najwyżej 7 lat, podczas gdy Inlay, Onlay posłuży dekadę. Jednocześnie cały okres użytkowania wypełnienia będzie maksymalnie komfortowy dzięki temu, że jego kształt idealnie odpowiada temu, jak wyglądał zdrowy ząb. Szczęka zachowa pierwotny kształt i wszystkie swoje funkcje.

Porcelanowe wypełnienie Inlay, Onlay to także najwyższy poziom estetyki. Porcelana doskonale naśladuje ząb pod względem barwy, przezroczystości i faktury. Ponieważ jest gładka, nie będzie miejscem gromadzenia osadu i przyczyni się do zachowania lepszej higieny jamy ustnej.