stomatologia cyfrowa
20 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Korzyści ze stosowania systemów CAD/CAM w stomatologii

W XXI wieku coraz więcej wykonywanych przez człowieka działań jest w spieranych przez nowoczesne systemy komputerowe. Nie inaczej jest w przypadku leczenia stomatologicznego. Jedną z najnowocześniejszych technologii, która zdobywa coraz większe znaczenie w stomatologii jest stomatologia cyfrowa z wykorzystaniem systemów CAD/CAM. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega system CAD/CAM, jakie są obecnie możliwości jego zastosowania oraz przede wszystkim, jakie są jego najważniejsze zalety.

CAD/CAM – na czym polega?

Na technologię CAD/CAM składają się dwa elementy:

  • Komputerowo Wspomagane Projektowanie (Computer Aided Design) – CAD
  • Komputerowo Wspomagane Wytwarzanie (Computer Aided Manufacturing) – CAM

Wykorzystanie technologii CAD/CAM polega więc najpierw na dokonaniu precyzyjnych pomiarów w jamie ustnej, a później na szybkim stworzeniu na ich podstawie elementów, które można wykorzystać w planowanym leczeniu.

Jakie może być praktyczne zastosowanie technologii CAD/CAM w stomatologii?

Wykorzystanie stomatologii cyfrowej daje szczególnie duże korzyści oczywiście  w tych dziedzinach stomatologii, w których istnieje potrzeba szybkiego wykonanie pomiarów i szybkiego stworzenia elementów, które można wykorzystać do wyleczenia zdiagnozowanego wcześniej problemu w uzębieniu. Największe korzyści daje więc wykorzystanie systemów CAD/CAM w protetyce stomatologicznej i w leczeniu ortodontycznym. Oprócz tego stomatologia cyfrowa jest także coraz częściej stosowana w leczeniu zachowawczym. Przy jej użyciu można bowiem szybko wykonać indywidualnie dobrane wypełnienia ceramiczne inlay, onlay i overlay.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: Co ważne wytwarzane za pomocą systemu CAM wypełnienia protetyczne czy aparaty ortodontyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. W zależności od potrzeb do tworzenia wypełnień protetycznych można wykorzystać m.in. tytan, tlenek cyrkonu, tlenek gliny oraz stopy dowolnych innych metali. Od czasu wprowadzenia do użytku w leczeniu stomatologicznym technologii CAD/CAM, przeprowadzono już wiele badań, które miały na celu określenie skuteczność tej metody i wykazały one bardzo dużą wytrzymałość wykonywanych w taki sposób uzupełnień.

Zalety stosowania systemu CAD/CAM w leczeniu stomatologicznym

Przede wszystkim system CAD/CAM zwiększa dokładność wykonywanych badań diagnostycznych i pobieranych z jamy ustnej pomiarów. W tym celu wykorzystywany jest skaner wewnątrzustny, który pozwala stworzyć bardzo dokładny obraz 3D jamy ustnej. Po jego uzyskaniu prowadzący badanie lekarz stomatolog ma możliwość obracania, powiększania i dokładnego odwzorowania wszystkich powierzchni żujących. W razie potrzeby może też dokonać dowolnych zmian wysokości guzków i głębokości bruzd. W trakcie pracy, np. nad stworzeniem uzupełnień protetycznych, z wykorzystaniem systemu CAD/CAM możliwe jest wykonanie jeszcze lepiej dostosowanych do potrzeb pacjenta materiałów. Charakteryzują się one także większą trwałością oraz są bardziej stabilne kolorystycznie.