aparat-ortodontyczny
4 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Korygowanie wad zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych

Wady zgryzu to problem nie tylko estetyczny. Nieprawidłowości w tym rejonie wpływają na zdrowie uzębienia, wymowę i przeżuwanie pokarmu. Jest więc wiele powodów do tego, aby skorzystać z pomocy ortodonty i skorygować wadę zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego. Dowiedz się, jakie są rodzaje aparatów i w jaki sposób prostują one zęby, usuwając wady zgryzu.

Czym jest i jak działa aparat ortodontyczny?

Celem aparatu ortodontycznego jest poprawne uszeregowanie zębów i ułożenie ich we właściwej pozycji oraz odległościach od siebie. Co to oznacza i dlaczego jest tak ważne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy specjalistę z Przychodni Stomatologicznej Ferreus w Warszawie:

W leczeniu ortodontycznym dążymy do tego, aby zęby leżały równo w łuku, nie były zrotowane i nie wychylały się do przodu ani do tyłu, a szczeliny między nimi nie były za luźne ani za ciasne. Aparat ustawia nie tylko zęby w łukach, ale też łuki względem siebie. Dzięki temu wszystkie obciążenia, na jakie narażone są zęby, rozkładają się równomiernie. Szczęki górna i dolna wspierają się wzajemnie, co stabilizuje zęby, podobnie jak odpowiednie odległości między nimi.

Wiemy już, jakie jest zadanie aparatu ortodontycznego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób prostuje on zęby.

Ważnym elementem aparatu ortodontycznego jest drut. Mocuje się go do zębów (różnymi sposobami, o czym dalej). Siła nacisku albo sprężystości drutu oddziałuje na zęby, stopniowo ustawiając je we właściwym miejscu. Dzieje się to bardzo powoli, ponieważ przemieszczanie się zębów wiąże się z przebudową tkanki kostnej w szczęce. Zębodół także musi się przesunąć. W miejscu, które ząb opuszcza, nadbudowuje się kostne wypełnienie, a w miejscu, ku któremu ząb się kieruje, tkanka zanika. Dlatego w czasie korekcji pacjenci ortodontyczni mogą odczuwać chwiejność zębów, a przyspieszanie leczenia jest niewskazane.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne są dostępne w różnych formach. Dwie najważniejsze to:

  • aparat ortodontyczny ruchomy,
  • aparat ortodontyczny stały.

Ten pierwszy ma postać nakładki na podniebienie z drutem. Nosi się go przez pewną część doby. Aparaty ruchome częściej noszą dzieci albo pacjenci po leczeniu aparatem stałym, u których dąży się do wzmocnienia efektu i stabilizacji poprawnego ustawienia zgryzu.

Aparat ortodontyczny stały jest mocowany do zębów na cały okres leczenia i przez ten czas trzeba z nim żyć. Najczęściej ma postać przyklejanych do zębów zamków, do których z kolei mocuje się drut. Zamki mogą być wykonane z metalu, kryształu, szafiru czy porcelany. Trzy ostatnie materiały mniej rzucają się w oczy.

Obecnie przykłada się dużą wagę do estetyki aparatów ortodontycznych. Nie musi on już być szpecącą szyną. Aparaty nowej generacji korygują wady zgryzu,  a przy tym pozostają niemal niezauważone. Można tu zaliczyć aparaty lingwalne (mocowane od strony języka) oraz przejrzyste nakładki na zęby.