septoplastyka skrzywienie przegrody nosowej zabieg
23 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Korekta przegrody nosowej jako rozwiązanie problemu bezdechu sennego

Chrapanie, problemy z koncentracją, złe samopoczucie, chroniczne zmęczenie – brzmi znajomo? To tylko niektóre z objawów, które towarzyszą bezdechowi sennemu. Ta niezbyt przyjemna przypadłość dotyka nawet co 10. Polaka, a z wiekiem statystyki tylko się pogarszają. Przyczyn bezdechu może być wiele – jedną z najczęstszych są problemy natury laryngologicznej. Jest na to jednak sposób – korekta przegrody nosowej. W niniejszym tekście dowiesz się więcej o tym zabiegu.

Wbrew pozorom prosta przegroda nosowa wcale nie jest czymś oczywistym – w rzeczywistości nawet 90% populacji ma mniejszą lub większą deformację tej części ciała. Z krzywą przegrodą możemy się po prostu urodzić, wcale nietrudno nabawić się jej odkształcenia w wyniku wypadku czy też źle przeprowadzonej operacji nosa. Efekt jest jednak zawsze taki sam – przegroda jest przekrzywiona, przez co nachodzi na jedną z jam nosowych, uniemożliwiając tym samym swobodny przepływ powietrza. A ten jest bardzo ważny – w końcu jesteśmy anatomicznie przystosowani do oddychania przez nos.

Jak wygląda korekta przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa i bezdech senny bardzo często chodzą ze sobą w parze. Jeżeli czujesz, że możesz mieć problemy ze swobodnym oddychaniem przez nos, co znacząco obniża jakość Twojego snu, powinieneś skontaktować się z laryngologiem. Na podstawie badania oraz wywiadu będzie on w stanie stwierdzić, czy korekta przegrody nosowej jest naprawdę konieczna – zabieg ten wykonuje się najczęściej u tych pacjentów, których codzienne życie jest poważnie utrudnione przez krzywą przegrodę.

Septoplastyka, bo tak profesjonalnie nazywa się profilowanie przegrody nosowej, nie jest taka straszna, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Zabieg ten jest przeprowadzany w trybie chirurgii jednego dnia i trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. W tym czasie dokonuje się nacięcia przegrody nosowej, odwarstwienia błony śluzowej oraz korekcji tkanki chrzęstnej, która ma wpływ na niepożądane odkształcenie przegrody. Ostatni krok operacji to założenie specjalnych szwów lub płytek, których zadaniem jest stabilizacja wymodelowanej przegrody nosowej.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, czas rekonwalescencji po nim wynosi około 3 tygodni. Należy wówczas unikać wysiłku fizycznego i uważnie obserwować wszystkie niepokojące sygnały takie, jak np. krwawienie z nosa czy podwyższona temperatura. W wypadku ich wystąpienia powinno się niezwłocznie powiadomić o tym lekarza prowadzącego.

Chirurgia funkcjonalna i estetyczna


Septoplastyka jest zalecana nie tylko przy bezdechu sennym, ale również przy innych dolegliwościach – m.in. niedrożności nosa, problemach z odczuwaniem zapachów czy też uporczywymi infekcjami zatok. To jednak nie wszystko, ponieważ korekcję przegrody nosowej można z powodzeniem połączyć z plastyką całego nosa.

Jak mówi nasz rozmówca, doświadczony otolaryngolog z Centrum Medycznego Suliga w Częstochowie:

-Septoplastyka wcale nie musi być samodzielnym zabiegiem, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji dokonać pewnych kosmetycznych poprawek w wyglądzie całego nosa. W przypadku takich zabiegów dochodzi najczęściej do połączenia sił chirurga plastycznego i otolaryngologa. W efekcie pacjent, który poddaje się takiej operacji, będzie mógł cieszyć się nie tylko wygodnym i prawidłowym oddychaniem, ale również świetnym wyglądem swojego nosa.