26 kwietnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Koncentrator tlenu – kupić czy wynająć?

Terapia tlenem polega na podawaniu choremu powietrza wdechowego o bardziej stężonej dawce tlenu. W warunkach domowych tlenoterapię stosuje się przede wszystkim w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności oddechowej, jednak coraz częściej również jako metodę wspierającą w terapii nowotworowej.

Dla kogo koncentrator tlenu

Dla osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) korzystanie z koncentratorów tlenu jest jedyną możliwością ułatwienia codziennego funkcjonowania i najskuteczniejszym sposobem przedłużenia życia – mówi specjalista z firmy Medseven.

Kolejną grupę chorych, u których tlenoterapia daje świetne rezultaty, są osoby dotknięte nowotworami. Oddychanie powietrzem o wysokim stężeniu tlenu spowalnia rozwój nowotworu i znacznie poprawia samopoczucie pacjentów.

Czy i kiedy inwestować w koncentrator tlenu

Nowoczesne koncentratory tlenu cechują się świetną wydajnością, łatwą, bezwysiłkową obsługą, niezawodnością i cichą pracą. Ich wadą bywa natomiast cena. Zakup nowego, solidnego koncentratora to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Osoby zmagające się z niektórymi chorobami układu oddechowego mogą jednak liczyć na dofinansowania NFZ.

Inną opcją jest wynajem urządzenia. Zastanówmy się, kiedy warto kupić, a kiedy wypożyczyć koncentrator tlenu.

Kupno koncentratora tlenu

Zakup koncentratora tlenu jest niewątpliwie opłacalnym posunięciem w przypadku, gdy chorego czeka bardzo długa terapia i musi on otrzymywać stężony tlen codziennie, przez większą część doby. Oznacza to, że na kupno koncentratora tlenu najczęściej decydują się osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym POChP, mukowiscydozę czy astmę oskrzelową.

Wynajem koncentratora tlenu

Wynajem koncentratora tlenu to wydatek rzędu 150-200 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie warto rozważyć w sytuacji, kiedy trudno przewidzieć, przez jak długi czas chory będzie korzystał z urządzenia, a więc właśnie w leczeniu nowotworów.

Należy pamiętać, że do rozpoczęcia terapii tlenem niezbędna jest kwalifikacja lekarska. Również w przebiegu terapii konieczny jest nadzór lekarza, który na podstawie kontroli ciśnienia parcjalnego we krwi pacjenta, ustala odpowiednie stężenie i dawki podawanego tlenu.