Darmowy transport medyczny
8 marca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Komu i kiedy przysługuje darmowy transport medyczny?

Darmowy transport medyczny, a właściwie darmowy transport sanitarny, przysługuje nam tylko w kilku przypadkach, o których dokładnie mówi Rzecznik Praw Pacjenta. W naszym artykule w klarowny sposób postaramy się przedstawić, jakie to przypadki oraz podpowiedzieć, gdzie możemy szukać pomocy, jeśli transport medyczny jest nam potrzebny, jednak z transportu bezpłatnego skorzystać nie możemy.

Bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami bezpłatny transport sanitarny do najbliższego podmiotu leczniczego, który udziela świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem przysługuje nam wtedy, gdy jesteśmy ubezpieczeni i zlecenie wystawi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub wystąpił jeden z trzech przypadków. To konieczność podjęcia natychmiastowego leczenia w innym podmiocie leczniczym, na przykład innym szpitalu, potrzebne zachowanie ciągłości leczenia, występuje u nas dysfunkcja narządu ruchu uniemożliwiająca korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia. W niektórych przypadkach (np. leczenie chorób nowotworowych, chorób krwi i narządów krwiotwórczych, chorób układu nerwowego, urazów, zatruć) możemy liczyć na transport sanitarny sfinansowany w 40% ze środków publicznych, ale pod warunkiem, że jesteśmy osobą, która przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymaga pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że dofinansowanie zostanie zrealizowane pod warunkiem, że zlecenie na transport wystawi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Prywatny transport medyczny

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na co dzień mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy transport medyczny jest nam potrzebny, jednak nie możemy liczyć na transport bezpłatny ani też współfinansowany. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Petrus Trans-Med z Warszawy, warto wówczas postawić na prywatny transport medyczny z prawdziwego zdarzenia, a nie na przykład próbować znaleźć taksówkę odpowiadającą naszym potrzebom. Korzystając z prywatnego transportu medycznego, możemy być pewni, że przewożące nas osoby mają właściwą wiedzę o wymaganiach pacjentów, którzy zmagają się z określonymi schorzeniami i dysfunkcjami. Usługi firm zajmujących się profesjonalnym transportem medycznym to nie tylko transport pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia (tzw. transport z łóżka do łóżka), ale też na przykład przewozy z domu do szpitala, na badania medyczne, czy zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, przewozy osób poddawanych specjalistycznym zabiegom medycznym, jak radioterapia czy chemioterapia. Oferta firmy zajmującej się transportem medycznym może być oczywiście dużo szersza, co jest już kwestią indywidualną.