podologia
5 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kim jest podolog? Jak nim zostać?

W trakcie życia wiele osób nie zwraca uwagi na kondycję swoich stóp. Jest to błąd, ponieważ to właśnie stopy są narażone na największe obciążenia. Wymagają one szczególnej pielęgnacji, a także regularnej obserwacji lekarskiej. Takimi usługami zajmuje się podolog. Warto się do niego regularnie udawać. Jak zostać podologiem i czy trzeba iść w tym kierunku specjalnie na uniwersytet?

Czym jest podologia?

Podologią określamy specjalną dziedzinę medycyny, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób stóp. W Polsce podologia nie jest jeszcze tak popularna, jak w zachodniej Europie, dopiero zyskuje na popularności. Dbanie o zdrowie stóp dopiero pojawia się w świadomości Polaków, którzy cierpią na cukrzycę, otyłość oraz mają pracę stojącą. Do podologów zgłaszają się różne osoby – nie tylko te wykonujące obciążającą pracę fizyczną.

Wyróżniamy podologię ortopedyczną i zabiegową. Pierwsza zajmuje się głównie badaniami biomechanicznymi stopy, natomiast druga skupia się na terapii wrastających paznokci czy odcisków.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog zajmuje się szeroką profilaktyką i leczeniem różnych chorób, patologicznych zmian w stopach. Jego wiedza musi być rozległa. Powinien wiedzieć dużo o kosmetologii, chirurgii, ortopedii, diabetologii czy dermatologii. Wbrew pozorom, podolog nie jest lekarzem, ale często współpracuje ze specjalistami medycyny.

Aby zostać podologiem, nie trzeba udawać się do uczelni medycznej. Wiele szkół policealnych posiada wśród swojej oferty kierunek podologii, po którym można otrzymać tytuł technika podologa. Przykładem takiej jednostki jest Szkoła Policealna Fabryka Absolwentów w Lublinie, gdzie można szkolić się też m.in. na technika usług kosmetycznych lub sterylizacji medycznej.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Wizyta zaczyna się od szczegółowego wywiadu na temat trybu życia pacjenta, przebytych kontuzji, chorób i różnych przebytych dolegliwości. Kolejnym krokiem jest użycie przez podologa tzw. podobaroskopu. Pacjent musi stanąć gołymi stopami na specjalistycznej macie, dzięki czemu powstaje dokładny obraz stopy, który wyświetla się na ekranie monitora.

W trakcie tej czynności przeprowadzane jest badanie statyczne i dynamiczne. Pierwsze pomaga wykryć wady stóp, ocenia rozkład obciążeń i postawę ciała ze środkiem ciężkości. Badanie dynamiczne ma formę komputerowego badania chodu, które pozwala przeanalizować każdy krok pacjenta. W ten sposób podolog sprawdza, czy dana osoba ma prawidłowy wzorzec chodu. Jakiekolwiek nieprawidłości w tej sprawie mogą powodować problemy z kręgosłupem czy biodrami.