nefrolog
20 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kim jest lekarz nefrolog?

Nefrolog, podobnie jak urolog, zajmuje się chorobami nerek i układu moczowego, ale leczy tego typu schorzenia w zupełnie inny sposób. Jakie więc pracuje nefrolog, jak wygląda wizyta w jego gabinecie i jak się do niej przygotować? W artykule piszemy o podstawowych informacjach na temat pracy lekarza nefrologa.

Czym zajmuje się nefrolog i jakie choroby leczy?

Nefrolog to lekarz specjalista, zajmujący się chorobami nerek i układu moczowego. Podobnymi obszarami medycyny zajmuje się też urolog, który jednak w odróżnieniu od nefrologa dokonuje inwazyjnego leczenia tych narządów. Nefrologia obejmuje nie tylko leczenie, ale również diagnostykę i profilaktykę schorzeń układu moczowego, a w szczególności nerek. Poza tym, dziedzina ta zahacza również o patofizjologię w obrębie innych organów i systemów, takich jak np. układ hormonalny czy sercowo-naczyniowy. Jest tak, ponieważ następstwa chorób nerek powodują również inne dolegliwości, np. niewydolność serca czy nadciśnienie tętnicze. Do chorób, którymi najczęściej zajmuje się lekarz nefrolog zalicza się:

  • kamicę nerkową,
  • zapalenie układu moczowego,
  • nefropatię cukrzycową,
  • niewydolność nerek,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek.

We współpracy z innymi specjalistami, nefrolog leczy też nowotwory nerek, uszkodzenia toksyczne czy wady wrodzone. Nadzoruje również przeprowadzanie dializ w poradniach, takich jak Specjalistyczne Centrum Medyczne Nefromedica w Brzegu Dolnym.

Kiedy udać się do nefrologa?

Skierowanie do konsultacji z nefrologiem zwykle wystawia lekarz rodzinny lub lekarz pierwszego kontaktu. Na prywatną wizytę można jednak udać się bezpośrednio. A jakie objawy powinny skłonić do konsultacji z nefrologiem? Oto niektóre z nich:

  • ciemny, brązowy lub brunatny mocz,
  • ból w okolicach nerek i przy oddawaniu moczu,
  • częste lub rzadkie oddawanie moczu,

Niekiedy wskazaniem do konsultacji z tym specjalistą są również mniej oczywiste symptomy, takie jak np. odruchy wymiotne, uczucie zmęczenia czy mniejszy apetyt.

Jak wygląda wizyta u nefrologa?

Do pierwszego spotkania z lekarzem nefrologiem nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak przypomnieć sobie historię przebytych chorób i jeśli posiadamy – dostarczyć wyniki przeprowadzonych niedawno badań (np. morfologii czy USG). Wizyta ma charakter wywiadu i badania przedmiotowego. Zwykle lekarz zaleca przeprowadzenie kolejnych badań (np. badania poziomu mocznika czy scyntygrafii) i konieczna jest kolejna wizyta w celu analizy wyników i postawienia diagnozy. Czasami potrzebne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, w skrajnych przypadkach – leczenie nerkozastępcze, np. w postaci hemodializ.