androlog
22 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kim jest androlog i kiedy należy się do niego udać?

Androlog jest specjalistą zajmującym się problemami męskiego układu rozrodczego. Doskonale zna on budowę męskich narządów płciowych i zapewnia pomoc w przypadku pojawienia się pewnych nieprawidłowości. Wizyta u androloga może być niezbędna w przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów. Poniżej sprawdzamy, czym dokładnie zajmuje się androlog i kiedy należy się do niego udać. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Czym zajmuje się lekarz androlog?

Androlog jest często określany, jako męski odpowiednik ginekologa. Obszar jego specjalizacji obejmuje fizjologię i schorzenia męskiego układu rozrodczego. Co więcej, androlog zajmuje się badaniem mężczyzn na każdym etapie życia- zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej leczonym obszarem z dziedziny andrologii jest męska niepłodność.

Mężczyźni, podobnie jak i kobiety również mogą mieć problem z niepłodnością. Wówczas pomimo długotrwałych starań o dziecko partnerce nie udaje się zajść w ciążę. W takim przypadku warto zgłosić się do androloga, który dokładnie zbada męski układ rozrodczy i ewentualnie zleci dalsze badania.

Androlog zajmuje się też problemami związanymi z oddawaniem moczu, czy też problemem z potencją. Oferuje on także pomoc w przypadku zaburzeń libido, niedoboru testosteronu, czy też przedwczesnym wytryskiem. Specjalista od męskiego układu rozrodczego pomaga zdiagnozować przyczynę problemu i daje cenne wskazówki. Decydując się na wizytę u androloga, warto zapisać się do specjalisty w Gabinecie urologicznym i andrologicznym w Krakowie.

Z jakimi problemami warto udać się do androloga?

Wizyta u androloga jest zalecana przede wszystkim w sytuacji, gdy długotrwałe staranie się o dziecko nie przynosi upragnionego rezultatu. Wówczas androlog przeprowadzi badanie oraz skieruje na dalsze testy sprawdzające  męską płodność.

Do lekarza androloga warto się także zgłosić w przypadku dolegliwości bólowych okolic męskich narządów płciowych. Kolejnym powodem zgłoszenia się do androloga mogą być problemy z oddawaniem moczu, czy też zaburzenia hormonalne. W takim przypadku specjalista przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Mężczyźni powinni się też umówić do androloga, gdy zauważą niepokojące zaburzenia seksualne. Najczęściej należą do nich obniżone libido, opóźniony lub przedwczesny wytrysk, czy też zaburzenia erekcji. Niekiedy mogą się też pojawić kłopotliwe zmiany skórne w okolicy narządów płciowych. Wówczas również warto skorzystać z pomocy doświadczonego androloga.