chirurgia plastyczna
28 grudnia 2015

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy zdecydować się na zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej?

Prawidłowa budowa ucha może gwarantować brak problemów z funkcjonowaniem zmysłu, jakim jest słuch. Nie wszyscy wiedzą jednak, że problemy ze słuchem w dużym stopniu mogą wiązać się z nieprawidłowym kształtem małżowiny usznej. Warto wiedzieć, że wygląd ucha można poprawić, a jeżeli to konieczne – poddać je całkowitej rekonstrukcji.

Czym jest rekonstrukcja małżowiny usznej i jak przebiega?

Rekonstrukcja małżowiny usznej jest jednym z najtrudniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Dzięki tej operacji pacjent ma szansę pozbycia się kompleksu, jaki wiąże się z tym konkretnym defektem. Jednym z lekarzy, który wykonuje zabieg tego typu, jest doktor Chęciński, mający swoją klinikę chirurgii plastycznej w Warszawie. Zabieg składa się z dwóch części – podczas pierwszej operacji lekarz pobiera chrząstkę z łuku żebrowego pacjenta, z której modeluje chrząstkę uszną, a następnie wszywa ją pod skórę w miejscu brakującego ucha. Po tym etapie trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu (około sześciu miesięcy). Pacjent stawia się wtedy na regularne wizyty u chirurga prowadzącego. Drugi etap zabiegu polega na wykonaniu przeszczepu skóry przez oddzielenie ukształtowanego ucha od czaszki. Okres rekonwalescencji po takiej operacji wynosi średnio jeden lub dwa tygodnie, w trakcie których pacjentowi według jego potrzeb oraz nasilenia bólu podawane są leki przeciwbólowe. Czasem jednak bywa tak, że do rekonstrukcji małżowiny usznej niemożliwe jest wykorzystanie chrząstki z żebra pacjenta – w takich wypadkach do kości skroniowej wszczepia się implanty tytanowe, na których następnie zaczepia się sztuczne małżowiny uszne, do złudzenia przypominające te naturalne.

Kiedy zdecydować się na tego typu rekonstrukcję?

Rekonstrukcję małżowiny usznej wykonuje się wtedy, kiedy w wyniku różnego rodzaju chorób została ona zniekształcona. Stosuje się ją w przypadku mikrocji, czyli mniejszej niż normalnie małżowiny usznej, która z różnych przyczyn nie rozwinęła się prawidłowo. Charakterystyczną cechą dla mikrocji jest to, iż cierpiący na nią pacjent ma prawidłowo rozwinięte jedno ucho, podczas gdy drugie jest silnie zdeformowane. Operacja rekonstrukcji małżowiny usznej w takim wypadku jest zalecana nie tylko z powodów estetycznych, ale także dlatego, że prawidłowo uformowana małżowina poprawia słuch u pacjenta. Drugi przypadek to taki, gdy pacjent stracił ucho lub jego część w wyniku wypadku lub urazu. Wtedy rekonstrukcja ucha przeprowadzona jest dopiero po całkowitej rekonwalescencji. W obu przypadkach lekarz stara się, aby uzyskać efekt symetryczny z drugim uchem. To zresztą powinno być jego głównym celem – pacjent chce się przecież pozbyć dręczącego go kompleksu, związanego z nieprawidłowym wyglądem.

Zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej, wykonywany na przykład przez doktora Chęcińskiego, to nie tylko estetyczna poprawa wyglądu, ale również szansa na polepszenie słuchu u pacjenta – jednego z najważniejszych zmysłów człowieka.