badanie wzroku
2 grudnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto zbadać wzrok u okulisty?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, w jaki zostaliśmy wyposażeni przez naturę. Właśnie dlatego warto dbać o wzrok od najmłodszych lat  – dziecko powinno mieć pierwszy kontakt z okulistą po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Jak jednak na co dzień dbać o oczy i kiedy zgłosić się do okulisty?

Przede wszystkim istotna jest profilaktyka od najmłodszych lat. Rodzice powinni zapisać dziecko na wizytę u okulisty, gdy maluch osiągnie wiek 2-3 lat. Podczas badań wzroku okulista może zbadać ostrość i widzenie przestrzenne u dziecka. W wieku 3-5 lat przeprowadza się natomiast tzw. badania bilansowe. Ich waga jest szczególna, ponieważ niewykryta i niekorygowana wada wzorku może być powodem późniejszych trudności w nauce i mieć bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka. Między innymi dlatego 6-latkowie, przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej, są poddawani kolejnym badaniom.

Dorośli nie odczuwający żadnych symptomów pogorszenia wzroku powinni zapisywać się na profilaktyczne badania okulistyczne co około 2-3 lata – mówi pracownik z łódzkiego salonu optycznego Pan Hilary.

Istnieje też szereg innych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia wady wzroku, jak na przykład praca w trudnych warunkach, w kontakcie z środkami chemicznymi czy promieniowaniem. Wszystko dlatego, że oko, jako bardzo delikatny narząd receptorowy, jest szczególnie narażone na warunki zewnętrzne, np. pyły.

Wizyty kontrolne po 40. roku życia

Z biegiem lat, po przekroczeniu czterdziestego roku życia, wizyty kontrolne powinny zintensyfikować się do spotkań z okulistą co rok lub co dwa lata. Dlaczego akurat wtedy? Przyjęło się że jest to moment, w którym najczęściej dochodzi do pogorszenia wzroku i sięgania po okulary lub szkła kontaktowe. Często jest to jedynie efekt starzenia się całego naszego ciała, a oczy nie są tutaj wyjątkiem. Nie należy jednak lekceważyć żadnych objawów, nawet tych, które wydają się błahe, bo nawet one mogą być symptomem choroby. Gdy widzimy dobrze z daleka, a z bliska pojawiają się problemy z czytaniem czy rozpoznaniem twarzy na zdjęciu – mogą to być objawy tzw. nadwzroczności, którą leczy się za pomocą specjalnych okularów korekcyjnych.

Wykrywanie innych chorób

Chorobą ludzi starszych, ale nie tylko, jest zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD). Szczególnie na tę chorobę narażone są, poza seniorami, osoby palące papierosy. Między innymi dlatego w leczeniu tego  schorzenia, objawiającego się widzeniem plamy na środku pola wzroku, korzysta się między innymi z leków poprawiających krążenie.

Dolegliwość, która często dotyka kobiety po 35. roku życia to jaskra, której przyczyny nie są do końca sprecyzowane. Wiadomo jednak że pewien wpływ na jej powstawanie mają takie czynniki jak stres, niskie ciśnienie czy występowanie migren (czyli dolegliwości również na tle nerwowym). Leki poprawiające ukrwienie nerwu wzrokowego oraz krople obniżające ciśnienie w oku to podstawowe metody walki z chorobą. Często niezbędne jest też leczenie operacyjne.

Mniej groźną, ale jednak uporczywą dolegliwością oczu może być też zapalenie spojówek, objawiające się pieczeniem, ropieniem czy nawet światłowstrętem. Taką dolegliwość leczy się za pomocą specjalnych kropel do oczu. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje zapalenia spojówek, ściśle zależne od przyczyn choroby. Inne lekarstwa okulista przepisze osobie, u której zapalenie spojówek jest wynikiem alergii, a jeszcze inne pacjentowi który nabawił się choroby np. przez zakażenie.