testy-alergiczne
30 października 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto wykonać testy alergologiczne?

Testy alergologiczne czy też testy alergiczne pozwalają wykryć, co jest przyczyną uczulenia. Mając tę wiedzę, łatwiej wyeliminować czynnik wywołujący alergię ze swojego życia i tym samym podnieść jego jakość oraz nie dopuścić do rozwoju chorób związanych z alergią. Kiedy warto wykonać testy alergologiczne? Jakie symptomy wskazują na to, że możemy borykać się z alergią?

Czym jest alergia i co uczula najczęściej?

Alergia, inaczej uczulenie, to nadmierna i odbiegająca od normy reakcja organizmu na jakiś czynnik. Nazywany jest on alergenem. U alergików procesy zachodzące w układzie odpornościowym są nieadekwatne i skierowane ku temu, co u zdrowego człowieka nie wywoła żadnej reakcji obronnej. Do objawów alergii należą: katar, łzawienie oczu, zmiany skórne, swędzenie, duszności, a także biegunki i nudności. Alergia zalicza się do chorób cywilizacyjnych.

Alergenami mogą być: pyłki roślin, kurz, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, pokarmy, określone substancje chemiczne, w tym niektóre leki, sierść czy jad pszczeli. Alergeny dzielą się na całoroczne i sezonowe. Te pierwsze działają cały rok. Zaliczają się tu np. sierść kota, kurz, penicylina. Alergeny sezonowe są obecne tylko przez pewien czas, np. kilka tygodni. Do takich należą przede wszystkim pyłki roślin. Osoby na nie uczulone odczuwają ulgę zimą, kiedy rośliny nie są aktywne.

To, jakie alergeny występują w danym rejonie świata, zależy od szerokości geograficznej, klimatu i zwyczajów kulinarnych. W Polsce pacjenci nadmiernie reagują najczęściej na pyłki traw i drzew, jad pszczół, kurz, sierść psią lub kocią, a także szeroką gamę składników obecnych w diecie: krowie mleko, jajka, ryby, orzechy oraz owoce cytrusowe.

Kiedy wykonać testy alergologiczne?

Wiele osób jest uczulonych na więcej niż jeden czynnik. Dlatego znalezienie alergenu i wyeliminowanie go lub przeprowadzenie odczulania jest trudne bez wykonania testów alergologicznych. Naturalnie, można próbować samemu znaleźć alergen i niekiedy to się udaje. Warto obserwować swoje reakcje i szukać w otoczeniu tego, co może je wywoływać. Jeżeli pojawią się podejrzenia, co może być alergenem, warto go w miarę możliwości wyeliminować i dalej śledzić, czy objawy ustaną.

Ta metoda zajmuje jednak czas, obniża poziom życia i nie jest skuteczna, jeżeli alergię wywołują np. pyłki traw, które nie sposób całkowicie usunąć z otoczenia. Znacznie szybszą i pewniejszą metodą są testy alergologiczne, podczas których w kontrolowanych warunkach podawane są różne alergeny. Takie wydzielenie czynników uczulających pozwala precyzyjnie określić alergen i podjąć odpowiednie leczenie.

Kiedy je wykonać? Najlepiej jak najszybciej, gdy tylko zaobserwuje się objawy i wykluczy np. przeziębienie. Alergia, nawet lekka, może z czasem przerodzić się w astmę, zapalenie płuc i inne poważne choroby. Nie należy jej lekceważyć! Testy alergologiczne można wykonać w pracowni AlergoMed.