Pomoc psychologiczna dla dzieci
7 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

Pomoc psychologa lub psychiatry przestała być tematem tabu. Obecnie wiele osób bez problemu przyznaje się do odwiedzania gabinetu specjalisty. Osobami, które często wymagają odpowiedniej diagnostyki, są dzieci. Warto pamiętać o ich potrzebach, ponieważ trudności napotykane przez nie wieku dziecięcym mogą odbijać się echem na dorosłym życiu. Kiedy dziecko wymaga pomocy specjalisty? O tym poniżej.

Problematyczne zachowanie dziecka a pomoc psychologa

Wielu rodziców zauważa u swoich dzieci niepokojące zachowania już od najmłodszych lat. Brak reakcji na próby podejmowania kontaktu może być pierwszym symptomem problemów natury psychologicznej. Warto poświęcić chwilę na obserwację zachowania dziecka w różnych środowiskach, takich jak dom czy szkoła i ocenić, czy wizyta u specjalisty jest konieczna.

Proces rozwojowy dziecka ma dosyć szybkie tempo, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Należy zatem bacznie przyglądać się jego zachowaniom, aby sprawdzić, czy nie ma w nich żadnych nieprawidłowości. Do psychologa należy udać się z dzieckiem, gdy:

  • skarży się na częste bóle i zawroty głowy, a badania lekarskie nie podają ich przyczyny,
  • doświadczyło traumatycznych przeżyć,
  • doświadcza lęków,
  • jest agresywne,
  • nie radzi sobie z emocjami,
  • ma trudności w nawiązywaniu kontaktów i relacji społecznych.

Pierwsza wizyta u specjalisty może być dla dziecka stresująca. Dlatego warto porozmawiać z nim o tym wcześniej i możliwie jak najlepiej przygotować je na to spotkanie. W wielu przypadkach rozmowa z dzieckiem i fachowa pomoc psychologiczna mogą rozwiązać jego problemy.

W jakim wieku można zapisać dziecko do psychologa?

Trudności rozwojowe dziecko może przeżywać tak naprawdę już w wieku niemowlęcym. Nadmiar emocji i bodźców pochodzących z otoczenia często negatywnie wpływają na jego rozwój psychofizyczny. Na konsultację można udać się, kiedy dziecko skończy trzy miesiące. Właśnie w tym wieku można wychwycić pierwsze zachowania odbiegające od normy. Centrum Medyczne Psyche oferuje pomoc dzieciom w każdym wieku. Specjaliści oferują pomoc w przypadku nadwrażliwości lub braku reakcji dziecka na bodźce słuchowe, zapachowe, smakowe, ruchowe i dotykowe. Nieleczone problemy dotykające dzieci w wieku niemowlęcym mogą powodować trudności w późniejszych latach. Brak wczesnej reakcji często prowadzi do problemów z rozwojem mowy, słabszym rozwojem ruchowym czy unikaniem kontaktów z rówieśnikami i opiekunami. Warto zadbać o rozwój psychologiczny dziecka już od najmłodszych lat. Dzięki temu będzie miało ono łatwiejszy start w przyszłość.