technik masażysta
30 lipca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto udać się do technika masażysty?

Zbawienny wpływ masażu zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną, często jest niedoceniany, a wiedza na temat jego technik i rodzajów wciąż nie jest powszechna. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy warto udać się do technika masażysty, na jakie dolegliwości może pomóc regularny masaż i jakich efektów możemy się spodziewać. Zapraszamy do lektury!

Kiedy zalecany jest profesjonalny masaż?

Masaż, jako metoda relaksacyjna czy rehabilitacyjno-profilaktyczna, często jest traktowana nieco po macoszemu, jednak zupełnie niesłusznie. Odpowiednio wykonany masaż może mieć zbawienne właściwości, szczególnie jeśli jego rodzaj zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb pacjenta. Masaż świetnie wpływa na odżywienie skóry i pobudzenie krążenia, może pomóc uśmierzyć ból czy skorygować wady postawy. Oprócz tego masaż wykazuje pozytywny wpływ na samopoczucie, pomaga się zrelaksować i odpocząć. Jest zalecany w przypadkach zmagania się z chronicznym stresem i zmęczeniem, brakiem energii, a także bezsennością.

Zdecydowanie warto udać się na masaż, kiedy borykamy się z dolegliwościami związanymi z siedzącym trybem życia lub z dolegliwościami  bólowymi różnego pochodzenia. Do takich dolegliwości należą np. bóle lędźwi, kręgosłupa i szyi. Masaż może pomóc także w walce z cellulitem i w kuracjach odchudzających. Do efektów masażu można zaliczyć:

 • szybszą regenerację stawów i mięśni,
 • zwiększanie mobilności ciała,
 • zmniejszenie dolegliwości bólowych i ułatwienie poruszania się,
 • zwiększenie odporności i polepszenie krążenia,
 • stymulację układu limfatycznego,
 • poprawę wyglądu skóry i postawy,
 • złagodzenie dolegliwości związanych ze stresem i poprawę snu,
 • obniżenie ciśnienia i zmniejszanie napięcia mięśniowego.

Masaż potrafi stać się prawdziwą pasją osoby, która go wykonuje. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można rozpocząć profesjonalną pracę w zawodzie masażysty.

Jak można zostać masażystą?

Żeby zostać technikiem masażystą, należy zdać zawodowy egzamin państwowy, a wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę i kompetencje, potrzebne do wykonywania zawodu. O zdobycie takiej wiedzy i odpowiednie przygotowanie do egzaminu państwowego może zadbać kadra nauczycielska z Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni, placówki gwarantującej bezpłatną naukę, dużo zajęć praktycznych i wyposażenie w umiejętności niezbędne dla odnalezienia się na rynku pracy.

Aby rzetelnie wykonywać swoją pracę, technik masażysta powinien posiąść niezbędną wiedzę z zakresu:

 • anatomii, fizjologii i teorii podstaw masażu,
 • pierwszej pomocy,
 • komunikacji personalnej i społecznej,
 • etyki pracy masażysty i warsztatu pracy zawodowej.

Te oraz inne zagadnienia związane z wykonywaniem zawodu masażysty są poruszane na kierunku Technik Masażysta. Kierunek ten uwzględnia kompetencje i wiedzę niezbędne do wykonywania zawodu masażysty. Technik masażysta uczy się zarówno masażu leczniczego, jak i sportowego czy relaksacyjnego. Każdy z nich ma swoje zalety. Masaż leczniczy koryguje wady postawy i uśmierza ból, natomiast masaż relaksacyjny pozwala zmniejszyć poziom stresu, odciążyć mięśnie i psychikę.