24 stycznia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto udać się do ortodonty?

W dzisiejszych czasach piękny uśmiech to wręcz konieczność. Pomińmy już nawet kanony piękna oraz zagranicznych i krajowych celebrytów błyskających z okładek pism równym uzębieniem. Stan naszych zębów istotnie wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie, a to może wpływać nawet na to, czy otrzymamy nową pracę lub podpiszemy intratny kontrakt.

Kwestii higieny i dbania o zdrowy stan naszych zębów nie poruszymy, jest tak oczywista. Jednak czasami pomimo naszych starań i dbałości, mogą się pojawiać wady zgryzu zupełnie od nas niezależne. Wtedy warto udać się do ortodonty.
Wada, która nie zostanie skorygowana w odpowiednim momencie, w kolejnych latach może tylko się pogłębiać i będzie trudna do wyleczenia. Poza tym, gdy zęby są nieprawidłowo ustawione, trudna staje się ich pielęgnacja i staranne usunięcie pozostałości jedzenia. A to zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy. Do tego nierówny zgryz sprzyja nierównomiernemu ścieraniu się zębów i powoduje ubytki szkliwa.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Zadaniem ortodoncji jest korygowanie ustawienia zębów, a co za tym idzie – przywrócenie prawidłowego zgryzu. Zabiegi ortodontyczne kojarzone są głównie z wiekiem dziecięcym i nastoletnim, ale mogą być wykonywane również u osób dorosłych. Zatem w jakim wieku powinniśmy zabrać dziecko na pierwszą wizytę?
W klinice Idental Clinique otrzymaliśmy radę:

Choć aparaty ortodontyczne zakładane są na uzębienie złożone w pełni z zębów stałych, do ortodonty można udać się z dzieckiem posiadającym jeszcze zęby mleczne. Lekarz będzie mógł zbadać jamę ustną i stwierdzić, czy szczęka kształtuje się prawidłowo.

Na pewno powinniśmy skonsultować uzębienie dziecka, jeśli między zębami mlecznymi nie ma szpar. Oznacza to duże prawdopodobieństwo, że wyrastające na ich miejscu zęby stałe będą miały za mało miejsca i będą krzywo rosnąć. Do wad zgryzu mogą się przyczyniać również niepożądane nawyki u dziecka, takie jak: ssanie palca czy spanie z otwartą buzią lub generalnie zbyt często otwarta buzia.
Kolejnym newralgicznym okresem jest ten około szóstego roku życia, kiedy pojawiają się zęby stałe. Zaniepokoić nas wtedy powinno niesymetryczne wyrzynanie się zębów, a więc jeśli rosną np. jedynki, to powinny obie naraz. Podobnie, kiedy widzimy, że ewidentnie brakuje miejsca na ząb stały.
Wówczas bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej zastosować aparat, który odtworzy to miejsce. Nowoczesne aparaty są prawie niewidoczne, a jednocześnie zachowują wszystkie zalety swoich poprzedników. Najczęściej stosowane przez ortopedów to:

  • klasyczne zamki metalowe,
  • zamki i łuki wysokoestetyczne,
  • aparaty ruchome,
  • szyny invisalign,
  • mikroimplanty.