Terapia rodzinna
11 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto skorzystać z terapii rodzinnej?

Choroba, uzależnienie, sprzeczki małżeńskie… z terapii rodzinnej można skorzystać nie tylko w przypadku takich problemów. Tak naprawdę każda rodzina tworzy pewnego rodzaju system, w którym nawet jedna osoba ma wpływ na jego funkcjonowanie. Zatem rozwiązywanie kłopotów z pomocą terapeuty działa nierzadko jak lekarstwo, uzdrawiając wszystkie relacje. Kiedy dokładnie warto skorzystać ze wsparcia specjalisty?  

Terapia rodzinna – kiedy jest konieczna?

Problemy jednego domownika często się odbijają na całej rodzinie. Działa to w dwie strony – bliscy, którzy pozostają w konflikcie, mogą mieć bezpośredni wpływ na pozostałych domowników. Dlatego tak ważne jest profesjonalne wsparcie terapeuty, który oceni sytuację i pomoże wypracować skuteczne rozwiązania.

Na terapię rodzinną zgłaszają się przede wszystkim osoby, które mają kłopoty z dziećmi. Może to dotyczyć niepokojących objawów psychicznych u najmłodszego członka rodziny, takich jak napady paniki, słabe samopoczucie, agresja, zachowania kompulsywne, lękowe czy depresyjne. Często dzieci nie radzą sobie z emocjami, mają zaburzenia snu albo nie są w stanie nawiązać zdrowych relacji z rówieśnikami. Zazwyczaj przyczyna tkwi głębiej – zadaniem terapeuty jest jej solidne zdiagnozowanie i pomoc.

Rodzice zgłaszają się do specjalistów również w przypadku starszych pociech. Jeśli nastolatkowie wagarują, drastycznie zmienili zachowanie, dopuszczają się karalnych czynów lub przejawiają agresję, warto postawić na wsparcie terapeuty.

Tak naprawdę na terapię rodzinną powinni się zdecydować wszyscy, którzy zauważyli trudności w komunikacji rodzinnej, spowodowane różnymi czynnikami. Mogą to być problemy małżeńskie, choroby, uzależnienia, osobiste zmartwienia… niepokojące objawy należy skonsultować z prawdziwym specjalistą.

Jak wygląda terapia rodzinna?

Pierwsza wizyta u terapeuty odbywa się w grupie. Podczas sesji prowadzący zadaje pytania, które zdiagnozują problemy i ich źródło. Jego podstawowym zadaniem jest obserwacja poszczególnych relacji. Następne spotkania mogą być już przeprowadzane w mniejszym gronie. Na wizyty nierzadko są proszone tylko te osoby, u których wykryto zaburzenia.

Jak mówi specjalista z ośrodka Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego, głównym zadaniem terapii jest poprawa relacji rodzinnych. Przede wszystkim opiera się ona na eliminacji sytuacji stresogennych oraz wykluczeniu konfliktów. Uczestnictwo w spotkaniach nie tylko ma działanie lecznicze, ale też rozwija empatię, usprawnia komunikację, a w przypadku rodziców podnosi ich kompetencje wychowawcze w oparciu o zrozumienie niepokojących zjawisk.