usuniecie-zeba
9 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy usunąć ósemkę?

Ósemki, chociaż nazywane są zębami mądrości, przynoszą więcej kłopotów niż pożytku. Usunięcie ósemki to poważny zabieg, którego z pewnością nie można zaliczyć do najprzyjemniejszych, ale w wielu przypadkach jest to po prostu konieczność. Pozostawienie ósemki, której stan lub pozycja w dziąśle nie są prawidłowe, może wiązać się z wieloma dolegliwościami. Kiedy powinno się usuwać ósemki?

Ząb zatrzymany

O zębie zatrzymanym mówimy wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie może przebić się przez dziąsło, czy to całkowicie, czy też częściowo. Najczęściej dotyczy to właśnie ósemek, które ze względu na fakt, że wyrastają dość późno, bo zwykle dopiero po 16 roku życia, często po prostu nie mieszczą się w szczęce, co powoduje liczne komplikacje, takie jak ból, opuchlizna, problemy z otwieraniem ust i jedzeniem. Ósemka, która nie ma miejsca w szczęce, wyrzyna się nieprawidłowo – rośnie pod kątem lub wręcz poziomo, zostaje uwięziona w kości, może być w całości lub częściowo pokryta dziąsłem, uciska na inne zęby. To z kolei sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, torbieli i obrzęków. Taki ząb bezsprzecznie kwalifikuje się do usunięcia.

Próchnica

Innym wskazaniem do usunięcia nawet prawidłowo wyrzynającej się ósemki jest jej próchnica. Ze względu na trudno dostępne położenie zębów mądrości w szczęce, wiele problemów sprawia ich czyszczenie szczoteczką i nicią dentystyczną. W efekcie na ósemkach tworzy się płytka bakteryjna, zwłaszcza, jeśli między zębem a dziąsłem utworzyła się kieszeń, do której łatwo przedostają się resztki pokarmu. W takiej sytuacji ósemka jest szczególnie narażona na wystąpienie próchnicy, której rozwój należy zahamować właśnie poprzez ekstrakcję.

Kiedy jeszcze?

Czy są inne sytuacje, w których usuwanie ósemki może być konieczne? Na to pytanie odpowiada specjalista reprezentujący Gabinet Stomatologiczny Ortodent w Baninie koło Gdańska:

Utrudnione wyrzynanie się ósemki i brak wystarczającego miejsca w szczęce sprawia, że ząb mądrości może uciskać na inne zęby. W efekcie dochodzi nie tylko do dolegliwości bólowych, ale również do powstawania wad zgryzu – pozostałe zęby zostają stłoczone, nieraz zaczynają na siebie zachodzić. Wszystko to skutkuje koniecznością wdrożenia długotrwałego leczenia ortodontycznego, które bez pozbycia się ósemki może okazać się nieskuteczne. Usunięcie zęba mądrości pozwoli uzyskać dodatkowe miejsce w szczęce, dzięki czemu pozostałe zęby będą prawidłowo rozmieszczone.