urolog
30 listopada 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy udać się do lekarza urologa?

Urologia to specjalizacja medyczna, która zajmuje się narządami moczowo-płciowymi. Dla większości mężczyzn wizyta w gabinecie urologicznym łączy się z bardzo dużym stresem, dlatego zazwyczaj odkładają ją na ostatnią chwilę, gdy odczuwane dolegliwości są już bardzo silne. To błąd. W naszym artykule postaramy się nieco przybliżyć pracę lekarza urologa oraz wskazać na niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do umówienia się na wizytę.

Czym zajmuje się urolog?

W ramach prowadzonej praktyki lekarskiej lekarz urolog zajmuje się leczeniem chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Wbrew powszechnej opinii, urologia nie dotyczy tylko mężczyzn. Lekarze tej specjalizacji zajmują się również leczeniem kobiet. Takie mylne wyobrażenie bierze się z faktu, że urologia dotyczy także leczenia impotencji u mężczyzn, jednak oprócz tego urolog leczy również szereg innych dolegliwości, m.in. choroby nerek, stany zapalne narządów płciowych (zarówno męskich, jak i damskich), choroby zewnętrznych narządów płciowych, zaburzenia pracy pęcherza, torbiele nerek czy nowotwory prostaty, jąder i pęcherza moczowego. W zakresie zainteresowań lekarza urologa są więc schorzenia i choroby całego układu moczowego, począwszy od nerek aż po zewnętrznego ujścia cewki moczowej.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Z racji tego, że wizyta u urologa dla większości pacjentów jest bardzo wstydliwa, zazwyczaj staramy się ją odkładać na jak najdalszy termin.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Gabinetu urologicznego w Łodzi:

Na pewno dla wielu pacjentów wizyta w gabinecie urologicznym łączy się z koniecznością przełamania własnych lęków, jednak w zdecydowanej większości przypadków, lęki te są bardzo przesadzone. Trzeba też pamiętać, że większość najczęściej odczuwanych dolegliwości, dzięki wizycie u specjalisty, można skutecznie wyleczyć.

Wizyta u urologa na pewno będzie konieczna, jeśli doskwiera nam jedna z niżej wymienionych dolegliwości:

  • Problemy z nietrzymaniem moczu,
  • Bóle przy oddawaniu moczu,
  • Zmiany w moczu (np. krwiomocz, białkomocz, ciemna barwa moczu, spieniony mocz czy ropa w moczu),
  • Zbyt częste oddawanie moczu i uczucie parcia na pęcherz,
  • Problemy z erekcją,
  • Ból lub obrzęk jąder,
  • Pieczenie lub swędzenie cewki moczowej.

Wszystkie te dolegliwości można wyleczyć poprzez szybkie postawienie diagnozy oraz dobraniu odpowiedniej terapii. W trakcie wizyty u urologa trzeba pamiętać, żeby postarać się przekazać mu jak najwięcej informacji na temat swoich dolegliwości. Warto więc przed odbyciem wizyty przygotować historię swojej choroby, listę przyjmowanych leków oraz odbytych zabiegów operacyjnych.