znamie-skorne
22 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy należy zdecydować się na usunięcie znamion skórnych?

Znamiona skórne mogą pojawić się w praktycznie dowolnym miejscu na ciele. Miewają różne kształty i kolory, zwracają na siebie uwagę bądź nie. Niektóre z nich potrafią być niebezpieczne i wówczas należy się ich pozbyć. Po czym jednak poznać, że znamię na skórze kwalifikuje się do usunięcia? Ostateczną decyzję powinien podjąć lekarz dermatolog. W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy warto udać się do niego w tej sprawie.

Tak naprawdę specjalista koniecznie musi przyjrzeć się każdemu znamieniu, które chcemy usunąć – nawet jeśli w naszym wyborze kierujemy się względami czysto estetycznymi. Trzeba bowiem wykluczyć możliwość pojawienia się w tkance oznak ewentualnego zezłośliwienia, które należałoby zweryfikować pod mikroskopem. Decyduje to o sposobie, w jaki możemy danego znamienia się pozbyć. Metoda laserowa lub kriochirurgiczna (czyli tzw. wymrażanie) nie zostawiają na przykład blizn, ale nadają się do zastosowania tylko w przypadku znamion całkowicie niegroźnych, ponieważ niszczą materiał, który można poddać badaniu histopatologicznemu.

Usuwanie znamion złośliwych i podejrzanych

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy przeprowadzić badanie, w tym celu wycinając znamię chirurgicznie wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, co daje pewność, że ewentualny nowotwór się nie rozprzestrzeni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że usunięcie znamienia w ten sposób nie tylko nie przyspiesza rozwoju raka, ale wręcz przeciwnie – pozwala go wyeliminować, często ratując komuś życie. Niestety, wiele osób wciąż jeszcze nie decyduje się na usunięcie znamion, nie chcąc przyjąć tego faktu do wiadomości.

O tym, czy znamię ma charakter łagodny, czy złośliwy, lekarz orzeka na postawie badania z wykorzystaniem dermatoskopu bądź wideodermatoskopu.

Jest to urządzenie, które umożliwia dokładne przyjrzenie się skórze w nawet 70-krotnym powiększeniu – tłumaczy przedstawiciel specjalistycznych gabinetów lekarskich Pawlik w Poznaniu.

Kiedy zgłosić się na konsultację?

Aby dermatolog był w stanie postawić jakąkolwiek diagnozę, musimy go najpierw odwiedzić. Warto robić to przynajmniej raz w roku, chociażby po lecie, kiedy skóra jest wystawiona na mogące przyspieszać rozwój znamion działanie słońca, a konkretnie promieniowanie UV. Jeśli mamy jasną karnację i łatwo ulegamy oparzeniom słonecznym, a także jeśli ktoś z naszych bliskich chorował na raka skóry, powinniśmy profilaktycznie badać się nawet częściej.

Co wziąć pod lupę?

Przed wizytą warto obejrzeć dokładnie całe ciało, zwracając uwagę na to, czy nie pojawiły się nowe znamiona, a także czy te już istniejące nie zmieniły koloru, rozmiaru lub kształtu. Niech dermatolog zbada je w pierwszej kolejności. Przyjrzyjmy się zwłaszcza znamionom usytuowanym w miejscach narażonych na mechaniczne urazy (np. pod obcierającymi szwami bielizny), mogą bowiem z czasem stać się dość groźne.

Nawet jeśli jeszcze takie nie są, często wskazane jest ich usunięcie. Podobnie rzecz ma się także ze znamionami ulokowanymi w miejscach, w których trudno je kontrolować (np. na głowie pod włosami lub w okolicach odbytu), a także tymi, które bolą, swędzą lub krwawią. Jeśli zaobserwujemy u siebie tego typu oznaki, nie czekajmy z wizytą, tylko jak najszybciej udajmy się do dermatologa.