lekarz pulmonolog poradnia
17 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy należy udać się do pulmonologa?

Do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu zazwyczaj skłaniają przedłużające się złe samopoczucie lub inne uciążliwe dolegliwości. Chociaż może on udzielić porady w przypadku wielu problemów medycznych, istnieją sytuacje, kiedy jest też konieczna konsultacja u specjalisty. Jednym z takich lekarzy jest pulmonolog. Jakie objawy powinny skłonić Cię do umówienia się na wizytę w jego gabinecie?

 

Czym zajmuje się pulmonolog?

 

Wielu pacjentów przychodni rodzinnych jest przekonanych, że wizyta w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu rozwiąże wszystkie problemy zdrowotne. W rzeczywistości warto pamiętać, że nie jest to specjalista, a jego ogólna wiedza medyczna nie musi być wystarczająca do stwierdzenia poważnego schorzenia. W przypadku chorób takich jak astma, lekarze rodzinni często ograniczają się do powtarzania tych samych leków bez zlecania specjalistycznych badań. W rzeczywistości chory doznaje ulgi, ale działanie nie prowadzi do wyleczenia.

 

Kiedy w grę wchodzą problemy z układem oddechowym specjalistą, którego porady należy zasięgnąć, jest lekarz pulmonolog. Do odwiedzenia jego gabinetu powinien skłonić przedłużający się dyskomfort, zwłaszcza że dolegliwości, które często bierze się za astmę, mogą przerodzić się ze znacznie poważniejszą przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). W skrajnych przypadkach są też pierwszymi symptomami nowotworu płuc. Właśnie te schorzenia oraz mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, sarkoidoza i inne choroby śródmiąższowe płuc, a także gruźlica, stanowią przedmiot zainteresowań pulmonologa.

 

Z jakimi objawami należy zgłosić się do lekarza?

 

Kaszel, problemy z oddychaniem, duszności mogą być objawami zapalenia oskrzeli czy płuc, z którymi bez problemu poradzi sobie lekarz rodzinny. Kiedy jednak przyjmowane leki nie przynoszą efektu, a dolegliwości się nasilają lub nie słabną, konieczne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Lekarza pulmonologa znajdziesz w Prywatnym Ośrodku Leczniczym Medis, w którym możesz skorzystać z porady zarówno w ramach NFZ, jak i zamówić wizytę komercyjną w poradni pulmonologicznej. Wybierz tę opcję, jeśli zauważyłeś:

  • uczucie duszności,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • świszczenie oddechu lub jego spłycenie,
  • krwioplucie,
  • odkrztuszanie wydzieliny gromadzącej się w drogach oddechowych,
  • przewlekły kaszel.

 

Niektóre z wymienionych dolegliwości mogą być objawem zwykłego przeziębienia. Jednak, jeśli się przedłużają, z pewnością warto poznać ich przyczynę, zanim dojdzie do rozwoju choroby i leczenie będzie trudne a całkowite wyleczenie – niemożliwe. Pulmonolog po wywiadzie zazwyczaj kieruje pacjenta na badania diagnostyczne. RTG lub USG płuc, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, spirometria, bronchoskopia to typowe metody wykrywania chorób dróg oddechowych.