dziecko u okulisty
4 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy należy iść z dzieckiem do okulisty?

Wzrok jest uznawany za kluczowy wśród ludzkich zmysłów, ponieważ większość informacji o świecie zdobywamy właśnie dzięki niemu. Wszelkie zaburzenia widzenia mogą być poważną przeszkodą w rozwoju dziecka, istotne będzie więc ich możliwie szybkie wykrycie i podjęcie leczenia. Jest to tym ważniejsze, że powszechne korzystanie z urządzeń elektronicznych już przez bardzo małe dzieci może stanowić dodatkowy czynnik ryzyka.

Kiedy planować wizyty u okulisty?

Nie istnieją dokładne wskazania co do optymalnego terminu pierwszej wizyty u lekarza. Już u noworodków wykonuje się często pierwsze badania przesiewowe wykluczające m.in. niektóre schorzenia narządu wzroku. Sprawdzanie wzroku powinno być stałym elementem opieki pediatrycznej i dokonywanych ocen prawidłowości rozwoju dziecka. Pierwsza zaplanowana wizyta u okulisty powinna się odbyć w wieku 2,5–3 lat, kiedy dziecko jest już w stanie komunikować się z lekarzem i brać aktywny udział w badaniu. Kolejna kontrola wzroku powinna mieć miejsce, zanim dziecko zacznie chodzić do szkoły, a więc z wieku 5–6 lat. Pozwoli to na zbadanie ostrości widzenia, ale także dokładne sprawdzenie prawidłowej budowy oka. Kolejne kontrole wzroku należy prowadzić regularnie co 2–3 lata.

Co powinno skłonić do przyspieszenia wizyty?

W przypadku, gdy w rodzinie występowały choroby oczu – poważna krótkowzroczność, nadwzroczność, różnowzroczność lub zez wizyta u okulisty powinna odbyć się wcześniej, nawet gdy dziecko skończy rok. Do przyspieszenia wizyty powinny skłonić także niepokojące objawy świadczące o tym, że wzrok dziecka nie działa prawidłowo. Kontakt z okulistą będzie też niezbędny w przypadku urazów oczu.

Co warto wiedzieć o profilaktyce?

Przy dbaniu o wzrok bardzo ważna jest profilaktyka. Podstawą jest zdrowe odżywianie, lecz równie istotne będzie zachowanie odpowiedniej higieny – unikanie przemęczania oczu przez czytanie lub naukę przy nieprawidłowym oświetleniu. Powinno ono być dostatecznie jasne, nie może jednak oślepiać dziecka. Znaczenie ma też ilość czasu spędzana w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Choć nowoczesne lampy nie są tak szkodliwe, jak migoczące świetlówki starego typu, to warto dbać o to, by dziecko w możliwie szerokim zakresie korzystało ze światła słonecznego. Dużym zagrożeniem jest też zbyt długie używanie ekranów.

Na wizyty u okulisty z dzieckiem warto umawiać się w poradni dysponującej odpowiednim sprzętem i doświadczoną kadrą. Dobrym wyborem będzie Ośrodek Okulistyczny we Wrocławiu. Placówka ta specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i mikrochirurgii oka.