6 kwietnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy jest stosowane, jak przebiega i jaki cel ma leczenie kanałowe zęba?

Wszystko zaczyna się od ukłucia bólu, które powtarza się, przybiera na sile, a wreszcie zamienia się w ból ciągły, którego nie są w stanie uśmierzyć leki przeciwbólowe, pomimo zwiększania dawek. Jeżeli coś takiego przytrafia się naszym zębom, możemy być niemal w stu procentach pewni, że czeka nas leczenie kanałowe. Zabieg ten większości z nas kojarzy się z silnym bólem, kolejnymi wizytami u stomatologa i wieloma godzinami spędzonymi w fotelu dentystycznym. Okazuje się, że możliwe są też inne scenariusze.    

W przeszłości zamiast leczenia kanałowego stosowano ekstrakcję: panowało przekonanie, że w przypadku znacznych zmian próchniczych lepiej pozbyć się zęba niż podejmować leczenie, które ma niewielkie szanse powodzenia, jest długotrwałe i bardzo bolesne. Obecnie takie poglądy należą do przeszłości:

Rozwój technik stomatologicznych pozwolił uczynić z leczenia kanałowego rutynowy zabieg o bardzo dużej skuteczności – wyjaśnia specjalista z hurtowni sprzętu medycznego Limedic. 

Dzięki leczeniu kanałowemu można uratować ząb i przedłużyć jego trwałość o całe lata. 

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe i jaki jest jego cel?  

Powodem podjęcia leczenia kanałowego jest zapalenie lub zakażenie miazgi zęba. Jego następstwem jest właśnie wyjątkowo silny ból, którego nie daje się ukoić środkami przeciwbólowymi. Jedynym sposobem ulżenia pacjentowi jest otwarcie (rozwiercenie) zęba i zmniejszenie ciśnienia wewnętrznego, a następnie przeprowadzenie leczenia kanałowego. 

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest ocalenie zęba. Ten typ leczenia jest alternatywą dla ekstrakcji: pozwala pozbyć się bólu i zachować ząb, co jest niezwykle ważne, bo przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. Braki w uzębieniu upośledzają w poważny sposób procesy żucia, a w efekcie także procesy trawienia. Brak zębów, nawet wtedy, gdy chodzi o zęby trzonowe, stanowi też poważny defekt estetyczny. Miejsce po usuniętym zębie można wypełnić wyłącznie implantem, co jest rozwiązaniem niezwykle kosztowne w porównaniu z kanałowym leczeniem zęba. 

W jakich etapach przebiega leczenie kanałowe i jak długo trwa?  

Jeszcze nie tak dawno normą było etapowe prowadzenie leczenia kanałowego: pacjent pojawiał się u stomatologa kilka razy w wielodniowych odstępach czasu. Obecnie takie podejście odchodzi do historii i zastępowane jest przez metodę leczenia kanałowego, która przewiduje wykonanie wszystkich zabiegów w czasie jednej wizyty, trwającej – w zależności od liczby kanałów zębowych i ich budowy – nie dłużej niż 1-3 godziny. 

Leczenie kanałowe przebiega w kilku fazach: 

  • zabiegi przygotowawcze: RTG zęba – leczenie kanałowe musi być poprzedzone wykonaniem RTG zęba, aby bez ryzyka pomyłki określić rozległość infekcji miazgi i liczbę objętych nim kanałów, a także ich kształt i przebieg – na określenie roboczej głębokości kanału i lokalizację wierzchołka korzenia zęba pozwalają takie urządzenia, jak endometr Woodpecker DPEX III Gold,  
  • usuwanie chorej miazgi – po dokonaniu znieczulenia, stomatolog otwiera ząb i usuwa chorą miazgę (najstarszym i najbardziej tradycyjnym narzędziem wykorzystywanym do tego celu są ręczne miazgociągi), poszukuje kanałów (sondowanie ułatwiają m.in. igły Millera) i udrażnia je, usuwając zwapnienia i chore tkanki, 
  • oczyszczanie i opracowywanie (wyrównywanie i poszerzanie) kanałów – przy użyciu pilników endodontycznych z wysokogatunkowej stali lekarz poszerza i wyrównuje kanały zębowe w taki sposób, aby nie pozostawić resztek zmienionej chorobowo tkanki i umożliwić precyzyjną aplikację uszczelniacza – opracowane kanały są starannie przemywane i dezynfekowane, 
  • aplikacja uszczelniacza – do uszczelnienia opracowanych kanałów zębowych najczęściej używa się ćwieków z gutaperki lub zaawansowanych technologicznie, nowoczesnych preparatów takich, jak AH Plus Jet
  • zamknięcie zęba – po wypełnieniu oczyszczonych kanałów, ząb zamyka się plombą lub stosuje odbudowę protetyczną (wstawienie korony porcelanowej). 

Przy rozległych zmianach chorobowych, nawet pomimo dobrze przeprowadzonego znieczulenia, pacjent może odczuwać ból w czasie zabiegu. Nieprzyjemne doznania utrzymują się też przez pewien czas po leczeniu kanałowym – zazwyczaj utrzymują się nie dłużej niż dwa tygodnie po wizycie w gabinecie stomatologicznym. Leczenie kanałowe pozwala zachować ząb w dobrej kondycji na wiele lat: trwałość zależy od tego, jaki był stan wyjściowy oraz jakości pracy wykonanej przez stomatologa.