Soczewki kontaktowe
13 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z soczewek próbnych?

Niestety, dobór soczewek kontaktowych nie zawsze należy do łatwych i szybkich procesów. Czasami podczas badania okazuje się, że nie tylko pierwsza przetestowana para soczewek, ale także druga, a nawet trzecia nie jest odpowiednia dla danej osoby. Fakt ten potwierdza, że zawsze warto próbować różnych rozwiązań. Niekiedy nie wiemy, że coś nam nie służy, dopóki nie sprawdzimy, jaka jest różnica pomiędzy podobnymi do siebie produktami – mówi dr Paweł Nawrot, optometrysta i kontaktolog z Zakładu Optycznego Leonard Nawrot mieszczącego się w Zawierciu.

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi, powinien wiedzieć, że nawet jeśli czujemy, że soczewki kontaktowe komfortowo leżą na naszych oczach, nie oznacza to, że są one odpowiednie. Soczewki występują w różnych średnicach. W zależności od kształtu naszego oka dobry będzie produkt mniejszy bądź większy. Dla niektórych idealnym rozwiązaniem są soczewki o średnicy 14.0 mm, dla innych z kolei te mające 14.3 mm. Podczas profesjonalnego doboru soczewek kontaktowych specjalista (optometrysta bądź okulista) sprawdza pod mikroskopem, jak dana soczewka układa się na oku pacjenta. Dzięki temu wie on, na jaki produkt należy się zdecydować. Warto też wspomnieć, że soczewki kontaktowe różnią się od siebie m.in. krzywizną, modułem sztywności, tlenotransmisyjnością czy poziomem uwodnienia, a każdy z tych parametrów może wpływać na komfort i bezpieczeństwo ich używania.

 

Jak możemy zdobyć soczewki próbne?

Darmowe soczewki próbne można otrzymać przede wszystkim w gabinecie kontaktologa (optometrysty bądź okulisty). Podczas doboru alternatywnej dla okularów metody korekcji wady wzroku specjalista poleca swojemu pacjentowi wypróbowanie danych soczewek. Tylko dzięki temu można mieć pewność, że konkretny produkt spełnia wszystkie oczekiwania. Zawsze należy się upewnić, czy wybrane soczewki kontaktowe są odpowiednio dobrane i nie szkodzą naszym oczom. Przede wszystkim soczewki nie powinny być ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. W gabinecie specjalisty z powodzeniem można wybrać odpowiedni dla danej osoby produkt.

Poza tym próbne soczewki kontaktowe zdobyć można przy okazji specjalnych akcji producentów produktów kontaktologicznych. Najczęściej jest to możliwe wtedy, gdy na rynek wchodzą nowe soczewki. W takiej sytuacji właścicielom marki zależy, by ich produkt został przetestowany przez jak największą liczbę osób. Jest to też korzystna sytuacja dla samych klientów – mogą oni nabyć pełnowartościowy produkt w obniżonej cenie lub nawet za darmo.