dziecięcy aparat na zęby
20 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić aparat ruchomy?

W jakim wieku dziecko powinno zacząć nosić aparat ruchomy? W jakich sytuacjach jest to wskazane? Rodzice powinni przykładać szczególną wagę do prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka od najmłodszych lat. Warto przyzwyczajać do regularnych kontroli u specjalisty, który podejmie odpowiednie działania w razie jakichkolwiek problemów. Istnieją szczególne sytuacje, kiedy warto się zdecydować na aparat ruchomy.

Kiedy warto postawić na aparat ruchomy?

Aparaty ortodontyczne ruchome są dedykowane najmłodszym pacjentom. Zazwyczaj noszą je dzieci do dwunastego roku życia. Aparaty ruchome wykorzystuje się między innymi do powstrzymania rozwoju wady zgryzu. Podejmując decyzję o wczesnym leczeniu, unikniesz problemów w przyszłości. Być może Twoje dziecko nie będzie musiało nosić aparatu stałego. Istnieją różne rodzaje aparatów ruchomych, a o tym, jaka konstrukcja będzie najlepsza dla pacjenta, decyduje lekarz – jest to kwestia indywidualna.

Specjalista określa również, ile godzin w ciągu dnia dziecko powinno nosić aparatLeczenie ortodontyczne dzieci od najmłodszych lat umożliwia wykrycie niepokojących zmian w uzębieniu. Dzięki temu można podjąć szybkie działania gwarantujące zmniejszenie bądź likwidację problemów. Warto zdecydować się na aparat ruchomy, który zahamuje wady zgryzu i naprowadzi zęby na wzrost w odpowiednim kierunku. Takie rozwiązanie gwarantuje uzyskanie pięknego efektu wizualnego, ale przede wszystkim uniknięcie problemów zdrowotnych.

Zalety i zasady używania aparatu ruchomego

Aparat ruchomy jest zbudowany z płytki akrylowej i, widocznych na zębach, cienkich elementów drucianych. Uznaje się go za estetyczny, ponieważ aparat jest praktycznie niewidoczny. Używanie aparatu ruchomego polega na regularnym noszeniu go przez określoną ilość godzin. Lekarz może zlecić zakładanie go na noc, ale pamiętaj, że jest to kwestia indywidualna. Co ważne, aparat ruchomy umożliwia bezproblemowe czyszczenie jamy ustnej.

Rodzice powinni uczyć dzieci, że o zęby należy odpowiednio dbać. Z tego względu warto przyzwyczajać maluchów do wizyt u doświadczonych specjalistów, np. pracowników gabinetu ortodontycznego Ortodent z Banina, którzy stworzą przyjazną atmosferę podczas kontroli stanu uzębienia. Eksperci dopasują odpowiednią metodę badań dopasowaną do pacjenta. Jeżeli zajdzie potrzeba używania aparatu ruchomego, stomatolog wytłumaczy dziecku, w jaki sposób należy go wkładać i wyjmować. Regularne noszenie aparatu ruchomego może być bardzo skuteczne, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednia dyscyplina.