zdrowe jedzenie
11 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

„Jestem tym, co jem” – czy to powiedzenie znajduje potwierdzenie w rzeczywistości?

Powiedzenia i przysłowia zawierają w sobie mądrość pokoleń i powstają na podstawie doświadczenia. Istotnie jesteśmy tym, co jemy. Właściwa dieta stanowi podstawę dla zdrowia i równowagi – tak w naszym ciele, jak i umyśle. Jak zatem należy jeść, aby prawidłowo funkcjonować, dobrze się czuć i tak samo dobrze wyglądać? Odpowiedzią jest odżywianie funkcjonalne.

Prawidłowe odżywianie, czyli droga po zdrowie

Obecne w mowie od wieków powiedzenia i przysłowia stanowią bardzo ważny element każdej kultury. Zdanie „jesteś tym, co jesz” znają niemal wszyscy, bez względu na kraj czy kontynent. Kto jest autorem tych słów, nie wiemy. Jedni historycy twierdzą, że po raz pierwszy wypowiedział je rzymski filozof i poeta Lukrecjusz, który żył i tworzył w I wieku p.n.e. Inni zaś uważają, że wyszły one z ust Hipokratesa, greckiego medyka i filozofa, działającego na przełomie V i IV wieku p.n.e. Są i tacy, którzy słowa te przypisują XX-wiecznemu dietetykowi Wiktorowi Lindlahrowi. Niezależnie od tego, kto i kiedy ich użył, są one prawdziwe.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, lekarz z Instytutu Medycyny Funkcjonalnej w Warszawie: Jesteśmy tym, co jemy, a nasze samopoczucie uwarunkowane jest jakością spożywanych pokarmów oraz ich rodzajem. Można powiedzieć, że prawidłowe odżywianie jest podstawą zdrowia i naszej kondycji psychofizycznej. Stanowi jeden z kluczowych czynników w procesach naprawczych organizmu i odgrywa ogromną rolę w procesie jego zdrowienia.

Co w praktyce oznacza prawidłowe odżywianie? Aby nasz organizm mógł utrzymywać zdrowie i równowagę, a także ułatwiać powrót do tego stanu, musi między innymi mieć dostęp do indywidualnie dobranych pokarmów wyróżniających się wysoką jakością. A takie zapewnić mu może odżywianie funkcjonalne.

Na czym polega odżywianie funkcjonalne?

Odżywianie funkcjonalne to termin, który obejmuje najważniejsze dla naszego zdrowia sfery działania organizmu. Nie dotyczy więc jedynie układu pokarmowego. Uwzględnia także nasz styl życia oraz emocjonalne predyspozycje. Dlaczego?

Nasze żywienie w połączeniu z codziennym stylem życia oraz – co niezwykle istotne – sposobem, w jaki je przeżywamy, bezpośrednio wpływa na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Niewłaściwe i kiepskiej jakości jedzenie, natłok obowiązków, brak czasu na odpoczynek oraz towarzyszący nam stres mogą przyczynić się do powstawania wielu nieprzyjemnych dolegliwości i groźnych chorób autoimmunologicznych. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o siebie w sposób kompleksowy. I tutaj możemy przytoczyć kolejne powiedzenie – „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Równowaga w ciele, będąca oznaką zdrowia, nie jest bowiem możliwa bez równowagi w naszym umyśle i sercu. Stąd celem odżywiania funkcjonalnego jest dobranie odpowiednich produktów spożywczych tak, aby służyły organizmowi w zdrowiu i chorobie, przy jednoczesnym uwzględnieniu stylu życia oraz naszych emocjonalnych predyspozycji.

Dzięki takiemu podejściu osoby, które chcą poprawić swoje samopoczucie lub cierpią z powodu przewlekłych chorób i szukają skutecznej metody na zdrowienie, mają dużą szansę na to, aby osiągnąć swój cel. A pomóc im w tym mogą specjaliści, którzy zajmują się tworzeniem i wdrażaniem indywidualnych planów zdrowienia. Takie plany obejmują kompleksowy program edukacji na temat właściwego odżywiania oraz zmian nawyków żywieniowych, ale – co należy tutaj zaznaczyć – na podstawie spersonalizowanych zaleceń. Takie indywidualne podejście dodatkowo wspierane jest przez skuteczne techniki mindfulness oraz pracę nad samoświadomością. A wszystko to w celu zdobycia jak największej wiedzy na temat siebie i działania swojego organizmu, która jest niezwykle pomocna w poprawie samopoczucia i procesie zdrowienia. Jednym słowem – kiedy zrozumiemy, jak funkcjonują i czego potrzebują nasze organizmy, wtedy będziemy mogli żyć w zdrowiu przez długie lata, bo dostarczymy naszym ciałom tego, czego potrzebują najbardziej, by przetrwać.