kręgosłup
19 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakimi schorzeniami zajmuje się lekarz ortopeda?

Lekarz ortopeda diagnozuje i skutecznie leczy dolegliwości zwyrodnieniowe oraz bólowe. Jego praca związana jest z wszelkimi nieprawidłowościami dotyczącymi funkcjonowania układu szkieletowego. Specjalista dysponuje nowoczesnym sprzętem, który pozwala uzyskać zadowalające efekty leczenia. Przeprowadza konsultacje i badania ortopedyczne, RTG i USG na nowoczesnych aparatach ultrasonograficznych. Na czym polega praca ortopedy?

Charakterystyka zawodu ortopedy

Ortopeda jest specjalistą, który zajmuje się różnymi chorobami narządu ruchu. Ortopedia stanowi bardzo rozległą dziedzinę medycyny, która obejmuje takie schorzenia, jak np. wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne, zakażenie stawów, dolegliwości układu mięśniowego oraz problemy genetyczne. Praca i leczenie ortopedyczne dotyczy także szeroko pojętej diagnostyki, a także interwencji operacyjnej związanej z urazami, złamaniami, skręceniami, czy też zwichnięciami. Wśród zabiegów operacyjnych specjalista wykonuje m.in. leczenie zespołu cieśni nadgarstka, paluchów koślawych, paluchów trzaskających, wszelkich deformacji palców rąk i stóp, rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego, czy też usunięcie zespoleń wyleczonych złamań.

Badania wykonywane przez ortopedę

Ortopeda ma zwykle styczność z pacjentami, którzy skarżą się na ból sygnalizujący niepokojące zmiany w organizmie. Aby ustalić przyczynę problemu, lekarz na początku przeprowadza wywiad z pacjentem i zbiera niezbędne informacje. W razie wątpliwości zleca wykonanie RTG, badania ultrasonograficznego, czy też tomografii komputerowej. Warto jednak pamiętać, że ortopeda to nie tylko lekarz, który diagnozuje choroby i urazy, ale także osoba zajmującą się profilaktyką dzieci. Do gabinetu ortopedycznego Janusza Kaliskiego w Zakopanem mogą zgłaszać się rodzice z pociechami kilka tygodni po porodzie. Przeprowadzane badania pozwalają wykluczyć ewentualne problemy z bioderkami u noworodków.

Kiedy warto zgłosić się do ortopedy?

W przypadku osób dorosłych ortopeda zajmuje się m.in.leczeniem wszelkich powikłań m.in. po złamaniach i urazach. Czasem potrzebne jest działanie chirurgiczne, ale niekiedy wystarczy działanie zachowawcze. W takiej sytuacji ortopeda wdroży odpowiednią rehabilitację, dobierze wkładki do obuwia, a także zaleci pacjentowi szereg działań, które mają za zadanie poprawę stanu zdrowia. Dzieci, które trafiają do gabinetu ortopedy, najczęściej borykają się z wrodzonymi wadami kręgosłupa. Ortopeda przeprowadza także diagnostykę związaną z wadami postawy.