logopeda dziecięcy
7 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry logopeda dziecięcy?

Kiedy zauważysz u swojego dziecka zaburzenia mowy, nie zwlekaj. Wady wymowy ani inne problemy nie znikną same. Nieleczone mogą  mieć w przyszłości negatywne skutki, które będą dla malucha uciążliwe. Jak najszybciej udaj się więc do dobrego logopedy. Ale co to właściwie znaczy, że logopeda jest dobry? Czym się kierować wybierając specjalistę od mowy dla swojego dziecka?

Czym zajmuje się logopeda?

Teoretycznie każdy wie, czym zajmuje się logopeda. Zapewne większość osób odpowiedziałaby podobnie, czyli: uczy dzieci poprawnego i wyraźnego mówienia. Jest to oczywiście prawda, w końcu logopeda jest specjalistą od kształtowania mowy. Diagnozowanie i leczenie wady wymowy to jednak nie wszystko. Logopeda zajmuje się także dziećmi z zaburzeniami mowy, których źródło może mieć różne podłoże. Trafiają do niego także mali pacjenci, którzy są niedosłyszący, dyslektycy, autystycy lub osoby z zaburzeniem Aspergera. Uczy więc także pokonywania barier komunikacyjnych i rozwija dzieci pod kątem emocjonalnym i społecznym.

Jakie wykształcenie powinien mieć logopeda?

Logopedia jest bardzo szeroką dziedziną, która czerpie z różnych nauk. Osoba pracująca w tym zawodzie musi posiadać wiedzę z zakresu psychologii, językoznawstwa, pedagogiki, filologii oraz medycyny. Żeby zostać pełnoprawnym logopedą, konieczne jest więc ukończenie studiów i obronienie pracy dyplomowej. Szukając logopedy warto też zwrócić uwagę, jakie dodatkowe kwalifikacje i kursy posiada. Zanim logopeda zacznie pracę w zawodzie, musi odbyć praktyki pod okiem innego logopedy. Dzięki temu nawet gdy dopiero rozpoczyna swoją karierę, ma nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i doświadczenie.

Dobry logopeda dziecięcy. Po czym go poznać?

Terapia dziecięca u logopedy nie jest jednorazowym spotkaniem. Warto więc znaleźć takiego specjalistę, z którym dziecko będzie czuło się dobrze. W trakcie poszukiwań zwróć uwagę, jakie metody stosuje w swoim gabinecie. Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego dobrze jeśli logopeda mu ją zapewni. Jego kreatywność jest więc tutaj kluczowa. Atrakcyjny i różnorodny program jest w końcu kluczem do sukcesu. Co więcej, dobry logopeda powinien być przyjazny i otwarty na dzieci, ponieważ maluch musi obdarzyć go zaufaniem. To zdecydowanie wpłynie na efekty terapii.  Takich logopedów znajdziesz np. w poradni psychologiczno-pedagogicznej Meritum.

Praca z dziećmi nie od razu przynosi efekty i czasami może być męcząca. Dobrze więc gdy taki specjalista będzie cierpliwy i opanowany nawet jeśli maluch w danym momencie jest niegrzeczny lub zmęczony. Logopeda powinien zmobilizować go do działania.