iniekcje doszklistkowe
4 kwietnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jakim celu wykonuje się iniekcje doszklistkowe?

Iniekcje do ciała szklistego to metoda znana i stosowana w medycynie już od ponad 100 lat. W chwili obecnej zabieg ten jest bardzo popularny dzięki pojawieniu się nowych leków. Substancje te hamują tworzenie się chorobowo zmienionych naczyń w gałce ocznej.

Kiedy zaleca się wykonanie iniekcji doszklistkowej?

Kwalifikacja pacjentów do zabiegu iniekcji doszklistkowej odbywa się na podstawie badania okulistycznego. Wskazaniem do zastosowania tej metody leczenia są następujące choroby siatkówki: wilgotne zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, zamknięcie naczyń żylnych siatkówki, makulopatia i retinopatia cukrzycowa, zapalenie błony naczyniowej. Iniekcja doszklistkowa może być wykonana niezależnie od wieku oraz u chorych z bardzo słabą ostrością widzenia, którzy nie kwalifikują się do laseroterapii. W każdym przypadku bardzo duże znaczenie ma wczesne rozpoznanie schorzenia oraz odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Dlatego jeśli tylko zauważymy, że nasz wzrok się pogarsza, warto udać się do najlepszego okulisty, np. ze Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu, który będzie stale kontrolował stan naszego wzroku.

Jak wygląda zabieg iniekcji?

Podanie leku do ciała szklistego musi być przeprowadzone na sali operacyjnej z zachowaniem zasad aseptyki. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko powikłań infekcyjnych. Do wstrzyknięcia leku używa się bardzo cienkiej igły. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się krople z antybiotykiem. Na sali znieczula się oko pacjenta specjalnym płynem. Następnie należy dokładnie zdezynfekować worek spojówkowy i wykonać iniekcję. Po podaniu leku zakładany jest sterylny opatrunek. Jeśli po zabiegu pacjent czuje się dobrze, może wrócić do domu. Po iniekcji przez pierwsze kilka dni pacjent musi zachować szczególną higienę oraz stosować krople antybiotykowe. Znajduje się także pod stałą kontrolą lekarza okulisty. Najlepsze efekty leczenia można uzyskać dopiero po podaniu kilku zastrzyków, w określonych odstępach czasowych, najczęściej co 4 tygodnie.

Zalety iniekcji do ciała szklistego

Podanie leku do gałki ocznej niesie ze sobą wiele korzyści. W chwili obecnej wykonuje się je w najlepszych ośrodkach w Polsce, np. w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym we Wrocławiu. W odróżnieniu od innych stosowanych metod leczenia, iniekcja doszklistkowa działa w miejscu występowania choroby, czyli w oku. Nie wymaga ona podawania leku dożylnie lub doustnie, co ogranicza wystąpienie ogólnoustrojowych działań ubocznych. Ponieważ lek jest podawany bezpośrednio do oka, możliwe jest zmniejszenie jego dawki. Iniekcja może być wykonana praktycznie u każdej osoby. Jedynym przeciwwskazaniem są niektóre choroby serca oraz zaburzenia krążenia w centralnym układzie nerwowym. Iniekcja doszklistkowa daje szansę nie tylko na miejscową poprawę stanu siatkówki, ale także na poprawę czynności plamki, co może skutkować poprawą ostrości wzroku.

Pierwszym objawem choroby może być zniekształcone widzenie liter, falowanie obrazu lub szara plamka w środku pola widzenia. Przy takich symptomach należy jak najszybciej udać się do okulisty. Być może konieczne będzie wykonanie iniekcji do ciała szklistego. Warto się na nią zdecydować, ponieważ niepodanie leku może skutkować dalszym pogarszaniem się wzroku lub całkowitą ślepotą.