Zabiegi chirurgii stomatologicznej
29 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie znieczulenia są stosowane w trakcie stomatologicznych zabiegów chirurgicznych?

Wiele osób odczuwa strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Pacjenci obawiają się przede wszystkim bólu. Nowoczesna stomatologia pozwala jednak na przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanego zabiegu w sposób całkowicie bezbolesny. Jest to możliwe dzięki znieczuleniu. Jakie znieczulenia są stosowane podczas stomatologicznych zabiegów chirurgicznych?

Znieczulenie miejscowe w chirurgii stomatologicznej

Obecnie w chirurgii stomatologicznej stosowane są przede wszystkim znieczulenia miejscowe. Można wyróżnić kilka ich rodzajów. Pierwszym z nich jest znieczulenie powierzchniowe, czyli nałożenie na powierzchnię śluzówki żelu, kremu lub sprayu znieczulającego. Zawiera on zazwyczaj lignokainę, która jest najczęściej stosowanym środkiem znieczulającym. Wykonuje się je najczęściej przed ukłuciem igłą lub podczas usuwania zębów mlecznych.

Drugim rodzajem znieczulenia miejscowego używanego w stomatologii chirurgicznej jest znieczulenie nasiękowe, zwane również infiltracyjnym. To najczęściej stosowana metoda znieczulenia miejscowego w gabinetach stomatologicznych, takich jak przychodnia dentystyczna ARTDENT w Brzesku. Znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu środka uśmierzającego ból pod błonę śluzową jamy ustnej, w pobliżu korzenia zęba poddawanego leczeniu. Powoduje to zablokowanie nerwów znajdujących się w zębinie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Jednym z rodzajów znieczulenia nasiękowego jest znieczulenie śródwięzadłowe, które podawane jest w szparę ozębnej.

Trzecim rodzajem znieczulenia miejscowego wykorzystywanego w stomatologii chirurgicznej jest znieczulenie przewodowe. Polega ono na zaaplikowaniu przez chirurga stomatologicznego środka uśmierzającego ból w okolicy pnia nerwów. Z tego względu pacjent nie odczuwa nie tylko dyskomfortu, ale również ciepła, zimna czy dotyku. Znieczulenie przewodowe stosowane jest najczęściej do unieczynnienia nerwu zębodołowego dolnego. Związane jest z charakterystycznym „drętwieniem” wargi dolnej i bródki oraz języka.

Znieczulenie ogólne w chirurgii stomatologicznej

W szczególnych przypadkach stomatologiczny zabieg chirurgiczny może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Pacjent jest wówczas całkowicie nieświadomy i zostaje zaintubowany, podobnie jak podczas innych zabiegów chirurgii ogólnej. Znieczulenie ogólne zalecane jest u osób z niektórymi chorobami ogólnymi – na przykład u chorych po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu i zawale mięśnia sercowego. O każdym takim przypadku chirurg stomatologiczny powinien zostać wcześniej poinformowany w postaci pisemnej informacji od lekarza prowadzącego.