Jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?
Chirurgia szczękowa to – obok stomatologii estetycznej, protetyki, implantologii czy endodoncji, jedna z dziedzin stomatologii. Głównym celem chirurgii szczękowej (zwanej też stomatologiczną), jest regeneracja i rekonstrukcja tkanek, ale też wsparcie dla innych metod leczenia (kanałowego, protetycznego i ortodontycznego). Chirurgia szczękowa to także nieocenione wsparcie w przypadku leczenia chorób przyzębia. Jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?
Chirurgia szczękowa – jakie zabiegi obejmuje?
Chirurgia stomatologiczna obejmuje szeroki wachlarz różnego typu zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki. Zabiegi w ramach chirurgii szczękowej wykonuje specjalista chirurg szczękowy. Wśród zabiegów wchodzących w zakres jego działań, wymienić warto między innymi:
- ekstrakcję (polegającą na usunięciu chorego zęba). Ekstrakcja obejmuje także zęby zatrzymane oraz niewyrżnięte,
- ekstrakcję zębów „mądrości”,
- odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku zębowym,
- leczenie wszelkiego rodzaju ropni, przetok i torbieli występujących w jamie ustnej lub w obrębie twarzoczaszki,
- resekcję wierzchołka korzenia,
- podcinanie wędzidełek warg oraz języka,
- zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej.
Profesjonalne zabiegi w ramach chirurgii szczękowej, takie jak: ekstrakcja zębów czy korekta wędzidełka warg i języka, wykonuje chirurg szczękowy w Kubiak Clinic, klinice stomatologicznej w Wodzisławiu Śląskim. W placówce skorzystasz ponadto z innych usług z zakresu m. in.: stomatologii estetycznej, protetyki, implantologii, ortodoncji.
Kiedy należy skorzystać z pomocy chirurga szczękowego?
Pomoc chirurga szczękowego jest nieoceniona w przypadku trudno wyżynających się lub zatrzymanych w łuku zębowym trzecich zębów trzonowych (ósemek). Zatrzymane zęby „mądrości” są najczęstszą przyczyną pogorszenia się stanu zgryzu u pacjentów, którzy dotychczas nie mieli tego problemu. Zatrzymane zęby to także przyczyna nawrotu wady zgryzu u pacjentów leczonych ortodontycznie.
Pomoc chirurga szczękowego konieczna jest również wtedy, gdy wymagane jest usunięcie zęba o trudnym położeniu – w przypadku np. zakleszczonych, owiniętych o siebie korzeni.
Do chirurga szczękowego powinni zgłaszać się także rodzice dzieci, którzy zauważyli np. trudności w ssaniu piersi lub niewyraźną mowę w późniejszym wieku. Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być bowiem zbyt krótkie wędzidełko języka u dziecka. W przypadku niskiego wędzidełka języka, chirurg szczękowy wykonuje tak zwaną frenotomię, polegającą na podcięciu wędzidełka.