Kobieta dezynfekuje ręce dzieciom
8 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie właściwości powinien mieć płyn do dezynfekcji rąk?

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia higiena rąk zapobiega przenoszeniu się bakterii, a tym samym zapobiega różnego rodzaju infekcjom. Ogromne znaczenie ma to w dzisiejszych czasach, mianowicie w dobie koronawirusa SARS-CoV-2, kiedy to dezynfekcja rąk stanowi jeden ze skutecznych sposobów ochrony przed zakażeniem. Preparaty do dezynfekcji zazwyczaj występują w formie płynu oraz żelu i niezbędne są wszędzie tam, gdzie wymagana jest odpowiednia higiena rąk, m.in. w salonach kosmetycznych i fryzjerskich, ale również w szkołach, galeriach handlowych czy obiektach medycznych. Sprawdźmy zatem, jaki skład i właściwości powinny mieć płyny do dezynfekcji rąk, aby ich działanie było skuteczne.

Jak wybrać płyn do dezynfekcji rąk?

Preparaty do dezynfekcji rąk przede wszystkim w swoim składzie powinny zawierać alkohol o stężeniu 60-80%. Dzięki temu, że płyn do dezynfekcji rąk zawiera odpowiednie stężenie alkoholu, wykazuje on stosunkowo szybką aktywnością bakteriobójczą, a tym samym niszczy różnego rodzaju wirusy, bakterie oraz grzyby. – mówi przedstawiciel higienaspecial.pl, sklepu i hurtowni chemii oraz higieny profesjonalnej i gospodarczej. Warto również pamiętać o tym, że płyny o odpowiednim składem wykazują skuteczne działanie niemal na poziomie 99,99%, stanowiąc jeden ze sposobów ochrony przed wirusami. Jednym z przykładów takich preparatów jest produkt Soft Care Med w formie żelu, który zawiera mieszaninę propanolu oraz iso-propanolu o stężeniu 70%. Z kolei Soft Care Sensisept uzupełniony jest dodatkowo o chlorheksydynę, czyli aktywny mikrobiologiczne składnik zapewniający nie tylko doskonałą dezynfekcję, ale również przedłużone działanie zapewniające wysoki poziom higieny dłoni.

Czy płyn do dezynfekcji wysusza ręce?

Z racji tego, że płyny do dezynfekcji zawierają w składzie alkohol, może zdarzyć się, że przyczynią się do przesuszenia skóry dłoni. Niemniej jednak producenci wychodzą naprzeciw klientom i aby temu przeciwdziałać, w płynach oraz żelach dezynfekcyjnych stosują liczne substancje o działaniu pielęgnacyjnym. Między innymi jest to gliceryna, która wykazuje działanie nawilżające i ochraniające dłonie przed nadmiernym przesuszeniem, pozostawiając je niezwykle miękkie oraz gładkie. Co więcej, w składzie płynów do dezynfekcji znajduje się pochodna lanoliny, która skutecznie niweluje podrażnienia skóry. Dzięki temu płyn z jej użyciem świetnie nada się do regularnej dezynfekcji rąk wymaganej zarówno w zakładach służby zdrowia, jak i innych miejscach i obiektach.

Jak skutecznie dezynfekować ręce?

Szacuje się, że większość infekcji spowodowanych jest niedostateczną, a także nieprawidłową higieną rąk. Dlatego też po wybraniu płynu do dezynfekcji bardzo ważny jest sposób jego użytkowania. Mianowicie na ręce powinna zostać naniesiona odpowiednia dawka żelu, tak, aby miał on możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków dłoni. Pozwoli to nie tylko na prawidłowe utrzymanie higieny, ale przede wszystkim płyn skutecznie zmniejszy liczbę drobnoustrojów, bakterii oraz wirusów znajdujących się na powierzchni rąk. Ponadto, płyn do dezynfekcji rąk powinien być nałożony na suchą skórę, tak, aby zredukować możliwość jego rozcieńczenia, dzięki czemu zapewni on dłoniom wysoką ochronę przed różnego rodzaju bakteriami. Warto również wspomnieć o tym, że z racji tego, że żele i płyny do dezynfekcji są bezzapachowe, bez problemu mogą być stosowane w obiektach gastronomicznych, a także w miejscach przetwarzania i przechowywania żywności.