toksyna botulinowa
11 lipca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie właściwości ma toksyna botulinowa?

Współczesna medycyna estetyczna dysponuje naprawdę szerokim wachlarzem rozwiązań, poprawiających stan naszej cery. Korzystanie z zabiegów proponowanych przez mnogie gabinety, bez żadnej przesady nazwać można świadomym dbaniem o piękno – piękno, jakiego nigdy nie powinniśmy sobie odmawiać. Jak się okazuje, z tematem korekcji skóry twarzy nierozerwalnie wiążę się popularny botoks, znany także jako toksyna botulinowa. Dziś, w specjalnie przygotowanym artykule skupimy się głownie na właściwościach posiadanych przez ową substancję, święcącą triumfy już od początku lat 90.

Choć uporczywie się przed nimi bronimy, procesy starzenia się wciąż działają, oprócz wyglądu zewnętrznego, wpływając także niekorzystnie na nasze samopoczucie. Wobec tego, jak nie trudno się domyślić, sprawna minimalizacja zmarszczek jest często tym, na czym zależy jak największej liczbie osób. Idąc dalej, to zupełnie naturalne, że bojąc się skalpela zwracamy się w stronę nieco mniej inwazyjnych ingerencji. A te, proste i wykonywane zaskakująco szybko dostępne są w coraz większej liczbie profesjonalnych placówek, takich, jak chociażby warszawski FaceMed, mogący się poszczycić wyjątkowo szerokim gronem zadowolonych klientów.

Czym właściwie jest botoks?

Preparat, jaki stał się inspiracją do napisania niniejszego tekstu do masowej, komercyjnej produkcji wszedł w roku 1988, kiedy amerykański koncern Allergan nabył do niego prawa. Botulina – inaczej też jad kiełbasiany – to nic więcej jak naturalnie występujaca toksyna, wytwarzana przez beztlenową bakterię, występującą pod nazwą Clostridum botulinum. Oficjalnie odkryta niemal sto lat wcześniej, przez wszystkie te lata służyła do przeróżnych celów, lecząc chociażby jedno ze schorzeń oczu, czy też pomagając przy operacjach strun głosowych. Najwięcej jednak z dobrodziejstwo botoksu – jego unikatowych właściwości – czerpie rzecz jasna medycyna estetyczna.

Działanie toksyny botulinowej

Jak być może wiadomo niektórym, działanie toksyny botulinowej opiera się na hamowaniu uwalniania acetylocholiny – jednego z neuroprzekaźników odpowiedzialnych za przesył sygnałów między nerwami. Współcześnie, kliniki pracują na specyfikach otrzymywanych ze specjalnie wyizolowanych szczepów wspomnianej wyżej bakterii, dokładnie oczyszczonych i próżniowo zapakowanych. Dawka, którą aplikuje się pacjentowi jest zawsze należycie dobrana, a przez to w pełni bezpieczna – skutki, jakie wywołuje zaliczyć można jedynie do wysoce pozytywnych.

Konkretyzując, botoks powoduje rozluźnienie mięśni, czego widocznym skutkiem jest pożądane przez wszystkich wygładzenie zmarszczek. Ten wspaniały efekt zaczyna być widoczny już po kliku dniach od wizyty u lekarza, utrzymując się później nawet do pięciu pełnych miesięcy. Zabieg można następnie oczywiście powtarzać, pamiętając przy tym, że wszystko zawsze musi odbywać się zgodnie z zaleceniami współpracującego z nami medyka.

Obszary, w których botoks radzi sobie najlepiej

Opisywana substancja swe powodzenie – oprócz wyżej wymienionych powodów – zawdzięcza wysokiej skuteczności w czasie korekty nie pojedynczego, ale kilku najważniejszych obszarów cery. Jako przykład wymieńmy tu poprzeczne zmarszczki czoła, pionowe fałdki, powstające pomiędzy obiema brwiami, czy też tworzące się wokół naszych oczu tak zwane „kurze łapki”.