13 kwietnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie są różnice między optykiem a optometrystą?

Zarówno optyk, jak i optometrysta zajmują się narządem wzroku. Każdy z tych zawodów ma jednak nieco odmienne kompetencje związane z oczami. Optyk najczęściej wykonuje pracę mającą na celu dobranie prawidłowych okularów, podczas gdy optometrysta może także wstępnie diagnozować choroby związane ze wzrokiem. Czym dokładnie zajmuje się każdy z tych specjalistów? Oto kilka informacji!

Czym zajmuje się optometrysta?

Zawód optomtrysty związany jest z korekcją wzroku przy użyciu okularów i soczewek kontaktowych. W przeciwieństwie do okulisty, specjalista ten nie zajmuje się wykrywaniem chorób oczu. Optometrysta dba więc na ogół o prawidłową diagnozę i dobór metod korekcji wzroku. W jego kompetencjach leży także dopasowanie odpowiednich parametrów soczewek i okularów. Inne zadania tego specjalisty to m.in.:

  • porady z zakresu ćwiczeń wzroku,
  • poradnictwo związane z higieną wzroku,
  • wykrywanie zaburzeń ruchów gałki ocznej,
  • pomiary ostrości wzroku,
  • badania diagnostyczne przy użyciu specjalistycznych urządzeń.

Optometrysta zajmuje się także doborem uszlachetnień, takich jak filtry barwne poprawiające jakość widzenia. Wiedza tego eksperta jest więc bardzo rozległa i musi on również angażować się w proces rehabilitacji uszkodzonego wzroku.

Czym zajmuje się optyk?

Działania specjalisty optyka są związane z korekcją wzorku i dbałością o wykonanie odpowiednich okularów. Recepta realizowana przez tego eksperta pochodzi od okulisty lub też wspomnianego wcześniej optometrysty. Optyk, który posiada podyplomowe studia, może także samodzielnie przeprowadzać badania wzroku w celu doboru parametrów okularów lub soczewek.

W skrócie optyk od optometrysty różni się zakresem kompetencji. Do pierwszego specjalisty należy iść w celu wykonania okularów lub kiedy wymagają one naprawy. Optometrysta przeprowadza działania, które mają na celu dobór okularów lub innej metody korygowania niepoprawnie funkcjonującego wzroku   informuje pracownik Pracowni Optycznej Paweł Wojtkowiak z Polkowic.

Kiedy wybrać się do optyka, a kiedy do optometrysty?

Biorąc pod uwagę powyżej wspomniane informacje, łatwo dojść do wniosku, że wizyta u optyka jest konieczna w przypadku jasnych wskazań o sposobie korekcji wzroku. Tak więc z receptą na okulary lub soczewki pacjent idzie zwykle do tego specjalisty.

Gabinet optometrystyczny jest placówką, do której warto udać się w celu diagnozy i badań wzroku. W takim miejscu można otrzymać receptę na okulary oraz konkretne wskazówki i porady z zakresu funkcjonowania wzroku. Należy także wiedzieć, że często obaj specjaliści mają siedzibę w jednym gabinecie, a optyk niekiedy dysponuje również rozszerzonymi kompetencjami.