proteza zębowa
2 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Proteza zębowa zastępuje naturalne uzębienie, przeciwdziałając wielu problemom w jamie ustnej. Rezygnacja z jej noszenia prowadzi do przesuwania się pozostałych zębów, problemów z wymową oraz spożywaniem pokarmów, a także dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. Aby uniknąć kłopotów, najlepiej jak najszybciej po utracie zębów w wyniku ekstrakcji, wypadku lub naturalnych procesów starzenia się organizmu, udać się do protetyka.

Proteza zębowa – kryteria wyboru

Wybór protezy zębowej nie musi być trudny. Konsultacja ze stomatologiem, ocena zdrowia pozostałych w jamie ustnej zębów, a także konsultacja protetyczna pozwolą wybrać protezę zębową, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Warto wiedzieć, że nowoczesna protetyka oferuje szereg możliwości estetycznego uzupełnienia ubytków w uzębieniu, wśród których każdy znajdzie idealne dla siebie rozwiązanie.

Noszenie protezy zębowej ma na celu nie tylko poprawę wyglądu pacjenta, ale także zapobieganie rozwojowi poważnych i często bardzo bolesnych schorzeń, które szybko rozwijają się u osób rezygnujących z uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Dostępne obecnie protezy stałe i ruchome wykonuje się z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu są one niemal nie do odróżnienia od naturalnych zębów i nie powodują dyskomfortu podczas spożywania pokarmów oraz rozmowy – wyjaśnia ekspert z Centrum Stomatologicznego SaNdent z Sopotu.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe możemy podzielić na trzy kategorie:

  • protezy zębowe ruchome, które można swobodnie wyjąć z jamy ustnej (protezy szkieletowe);
  • protezy zębowe kombinowane (składają się z koron oraz ruchomych elementów);
  • protezy stałe, czyli uzupełnienia protetyczne, które montowane są na stałe w jamie ustnej (korony i mosty protetyczne).

Wyróżniamy także nowoczesne „protezy zębowe”, czyli implanty zębowe, które można zaliczyć do grupy stałych protez zębowych.

Jaką protezę wybrać?

Wybór rodzaju protezy powinien uwzględniać przede wszystkim stan zdrowia jamy ustnej oraz ewentualne przeciwwskazania do zastosowania konkretnego uzupełnienia protetycznego. Protezy ruchome stosowane są obecnie najczęściej u seniorów oraz osób, które muszą przeczekać okres rekonwalescencji dziąseł np. po dłuższym leczeniu lub ekstrakcji kilku zębów. Osoby tracące zęby w młodym wieku np. z powodu wypadków znacznie najczęściej wybierają protezy stałe i implanty zębowe. Ostateczny wybór zawsze ułatwia fachowa porada stomatologa lub protetyka, a także dokładne zapoznanie się z wadami oraz zaletami każdego z dostępnych rozwiązań.