materac zapobiegający odleżynom
1 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie materace zapobiegają powstawaniu odleżyn?

Materace przeciwodleżynowe są istotnym wsparciem procesu leczenia i stanowią pomoc w profilaktyce. Materac zapobiega uszkodzeniom tkanek, zmniejszając nacisk na wrażliwe części, takie jak łopatki, biodra, pięta i pośladki. Optymalny rozkład nacisku nie powinien być jedynym kryterium decyzji przy zakupie odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego. Jakie materace najlepiej zapobiegają odleżynom?

Dlaczego leczenie odleżyn jest takie ważne?

Odleżyny są miejscowym uszkodzeniem skóry i leżącej pod nią tkanki z powodu przedłużonego ucisku. Warto pamiętać, że czerwona plama na pięcie lub pośladkach może być nieszkodliwa, ale może również zapoczątkować odleżynę. To jeden z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych dotyczących osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zapobiega im przede wszystkim stosowanie specjalnych przeciwodleżynowych materacy. Odleżyny mogą mieć daleko idące, a przede wszystkim bolesne konsekwencje. Zwlekanie z leczeniem prowadzi do stopniowego obumierania skóry i tkanek. Postęp tego procesu wyznacza kategorie odleżyn. Poszczególne kategorie oznaczone są cyframi od 1 do 4 (rzadziej cyframi rzymskimi I-IV), gdzie 1 oznacza początkową fazę uszkodzenia. Choć ta klasyfikacja wydaje się prosta, w praktyce trudno jest prawidłowo ocenić stadium odleżyn. Ponieważ uraz zawsze powstaje głęboko, nawet zwykłe zaczerwienienie może kryć poważne uszkodzenia skóry. To dlatego zapobieganie odleżynom jest tak ważne w terapii osób leżących.

Rodzaje materacy zapobiegających odleżynom

Podstawową rolą materacy przeciwodleżynowych jest takie rozłożenie ciężaru osoby leżącej, żeby na wrażliwe części ciała, takie jak pośladki, pięty, łopatki, łokcie wywierany był mniejszy nacisk. Ważne jest, aby materace przeciwodleżynowe nie tylko zmniejszały nacisk kontaktowy, ale także skracały czas jego wywierania na określoną część ciała. Powinny zapewniać dobry klimat do odpoczynku i przyczyniać się do optymalnego komfortu snu.

Na rynku znaleźć można kilka typów materacy przeciwodleżynowych. Najprostsze są materace piankowe, które składają się z dwuwarstwowego rdzenia z pianki ze stabilnym brzegiem. Mogą mieć różną strukturę, co gwarantuje równomierny rozkład ciężaru ciała leżącego pacjenta. Materace piankowe nadają się zarówno do profilaktyki, jak i do leczenia istniejących odleżyn. Zaawansowanym rozwiązaniem są materace przeciwodleżynowe pneumatyczne. Klienci Zakładu Usług Ortopedycznych mogą wybrać między materacem bąbelkowym i rurowym. Składają się one z komór wypełnionych powietrzem. Materace są indywidualnie dopasowywane do pacjenta. W zależności od ustawień do komór pompowane jest powietrze, a ciśnienie rozkładane w najlepszy możliwy sposób. Materace komorowe nadają się do terapii nawet zaawansowanych odleżyn.