Łózko szpitalne z materacem
28 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie materace najlepiej zapobiegają odleżynom?

Materace przeciwodleżynowe są bardzo pomocne w przypadku, gdy ktoś przez chorobę zmuszony jest do ciągłego pozostawania w pozycji leżącej. Jego rolą jest zapobieganie odleżynom. Budowa tego materaca jest tak zaprojektowana, żeby zapobiegać uszkodzeniom tkanek. Zasadą jest zmniejszenie nacisku na konkretne rejony ciała, właśnie tam, gdzie odleżyny zazwyczaj się pojawiają. Jakie materace wywiązują się z tego zadania?

Dlaczego niedopuszczanie do powstawania odleżyn jest tak ważne?

Odleżyny są po prostu efektem uszkodzenia tkanki na skutek ciągłego ucisku. Na początku mają postać niegroźnie wyglądających, czerwonych plamek. Jest to pierwsze stadium tej dolegliwości. Na tym etapie jeszcze można odwrócić proces. Gorzej, gdy ucisk ma miejsce w dalszym ciągu. Dlatego też niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja osoby leżącej. Niewłaściwe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych może poskutkować obumieraniem tkanki. Wtedy tworzą się rozległe i bolesne rany, których wyleczenie jest niezmiernie trudne, a czasem niezbędna jest ingerencja chirurgiczna.

W jaki sposób odpowiedni materac zapobiega powstawaniu odleżyn?

Materac przeciwodleżynowy w znaczny sposób pomaga w zapobieganiu powstawaniu bolesnych odleżyn. Jego podstawowym zadaniem jest takie rozłożenie ciężaru osoby na nim leżącej, aby ucisk na niektóre newralgiczne miejsca był jak najmniejszy. Materace, dostępne w takich miejscach, jak PNEUMAT, mają za zadanie nie tylko zmniejszać nacisk na niektóre punkty ciała, ale też uskuteczniać częste zmiany wartości tych sił. Mogą one mieć różną strukturę. Niektóre z nich zbudowane są ze specjalnej pianki, a inne, typu pneumatycznego, mają w sobie mechanizmy, które powodują delikatne zmiany położenia ciała. Wystarczą one, aby tkanka w najważniejszych punktach ciała nie była stale uciskana.

Na czym polega profilaktyka i leczenie odleżyn?

Najlepsze materace przeciwodleżynowe to te, które posiadają komory napełnione powietrzem. W zależności od potrzeb, powietrze przemieszcza się między komorami, co skutkuje zmianami nacisku na tkanki ciała. W ten sposób tkanka jest prawidłowo i stale odżywiana.

Przeciwodleżynowe materace pneumatyczne nadają się zarówno do profilaktyki, jak i do leczenia odleżyn. Profilaktyka polega na zmianach położenia ciała, co można osiągnąć zarówno przez działanie materaca, jak i przy pomocy opiekuna. Do tego istotne są masaże i smarowanie specjalnymi maściami i kremami przeciwodleżynowymi. Leczenie odleżyn to również dobry materac przeciwodleżynowy wraz z odpowiednimi lekami.