jedzenie napoje szkodliwe dla zebow
7 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie jedzenie i napoje są najbardziej szkodliwe dla zębów?

Piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowe i białe zęby. Jednak wiele posiłków oraz napojów negatywnie wpływa na wygląd uzębienia. Niewłaściwe produkty powodują, że pojawia się próchnica, która nieleczona może doprowadzić do utraty zębów. Najbardziej niepożądane potrawy to te, w których składzie znajduje się cukier. Dlatego, żeby móc cieszyć się pięknym uśmiechem, należy odstawić cukierki i słodzone napoje.

Jakie jedzenie oraz napoje najbardziej szkodzą zębom?

Jednym z najbardziej szkodliwych produktów dla zębów jest cukier. Zawiera go praktycznie każdy produkt. Słodycze takie jak cukierki, batony, ciastka, czekolada są idealnym pożywieniem dla bakterii, które znajdują się w jamie ustnej. Powodują one wytwarzanie się kwasów, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Podobnie działają słodzone napoje gazowane. W swoim składzie mają kwas fosforowy oraz cytrynowy, które negatywnie wpływają na szkliwo.

Rozwój próchnicy powodują także owoce cytrusowe. Podobnie jak napoje gazowane zawierają kwas cytrynowy. Negatywnie dla zębów działają także węglowodany. Należy więc unikać takich produktów jak frytki, chipsy czy białe pieczywo. Dorośli powinni ograniczyć także picie kawy oraz wina. Napoje te powodują powstawanie plam na zębach, co zmienia ich barwę.

Co warto jeść, żeby zadbać o zęby?

Produktami, które powinny być spożywane przez osoby, które troszczą się o swoje zęby, są te bogate w wapń. Jego dobrym źródłem jest nabiał. Może on być jedzony pod postacią mleka, sera żółtego, jogurtu naturalnego czy maślanki oraz kefiru bez dodatków smakowych, które wprowadzają dodatkową wartość cukru do produktu. Warto również spożywać rośliny takie jak fasola, szpinak czy szczypiorek, które również są bogate w ten pierwiastek.

Z kolei do picia warto wybrać naturalną wodę niegazowaną. Nie zawiera ona żadnych szkodliwych substancji, które mogą mieć wpływ na zęby. Dobrym wyborem będzie także wyżej wspomniane mleko czy kefir lub maślanka.

Co zrobić w przypadku ubytku w zębie?

Jeżeli wcześniej spożywane pokarmy spowodowały już próchnicę, należy udać się do stomatologa. Oceni on skalę problemu i zaproponuje stosowną kurację. Lekarze w klinice Ferreus najczęściej stosują metodę wypełniania ubytków.

W przypadku dzieci i młodzieży nie podejmuje się zbyt inwazyjnych zabiegów, ponieważ zęby mleczne zastępowane są stałymi, więc problem z próchnicą może się samoistnie rozwiązać bez ingerencji lekarza.