badanie tomografem komputerowym
26 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie badania wykonywane są za pomocą tomografu komputerowego?

Tomografia komputerowa (TK) to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, wykorzystywanych w wielu dziedzinach współczesnej medycyny. Aparat do tomografii komputerowej wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dzięki czemu można dokładnie uwidocznić ludzkie narządy i zdiagnozować w nich nieprawidłowości czy rozwój chorobowy. Co warto wiedzieć o tomografii komputerowej i jakie konkretne badania można za pomocą tomografu wykonać?

Tomografia komputerowa – podstawowa metoda diagnostyczna

Tomografia komputerowa to obrazowa metoda diagnostyczna, wykonana po raz pierwszy w tym celu w latach 70-tych ubiegłego wieku w USA. Do wykonania badania wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, między innymi z tego też powodu do jego wykonania niezbędne jest skierowanie lekarskie. Głowica tomografu porusza się w okolicy danego narządu i wytwarza promieniowanie. Dzięki temu aparat może wykonać zdjęcia. Te następnie przekazywane są do komputera posiadającego odpowiednie oprogramowanie. Nowoczesna technika tomograficzna umożliwia wykonywanie zdjęć 2D i 3D, niekiedy uzupełnionego o kontrast – dla jeszcze dokładniejszego uwidocznienia zmian w ciele pacjenta. Do badania za pomocą tomografu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na badanie należy przyjść na czczo (chyba, że otrzymaliśmy skierowanie na badanie z kontrastem, wówczas trzeba się odpowiednio nawodnić – dokładniej poinstruuje nas o tym lekarz). Tomografię komputerową wykonamy w dobrych przychodniach lekarskich wyposażonych w odpowiedni sprzęt, takich jak np. Profimed.

Jakie badania wykonywane są za pomocą TK?

Zastosowanie tomografii komputerowej w diagnostyce medycznej jest bardzo szerokie. Najczęściej wykonywane są zdjęcia obrazowe głowy i zatok, jamy brzusznej oraz klatki piersiowej. Jeśli pacjent uskarża się na nawracające bóle głowy występujące bez przyczyny, zawroty głowy, przeszedł udar bądź cierpi na choroby neurodegeneracyjne, badanie TK jest jak najbardziej wskazane. Dzięki badaniu TK klatki piersiowej możemy uzyskać dokładny obraz struktury serca, układu oddechowego i naczyń wieńcowych. Wskazaniem do TK klatki piersiowej są różnego rodzaju nowotwory i choroba wieńcowa. Z kolei TK jamy brzusznej umożliwia wykrycie stanu zapalnego w obrębie jelita grubego, wyrostka robaczkowego czy trzustki. Wskazaniem do tego badania będzie także kamica nerkowa czy krwawienie z układu pokarmowego. Należy pamiętać, że badania TK nie wykonuje się u kobiet w ciąży i m.in. u osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami funkcji nerek i nadczynnością tarczycy.