badania-okulistyczne
10 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie badania trzeba wykonać aby prawidłowo dobrać moc okularów korekcyjnych?

Perfekcyjny wzrok, to dar, którym mogą się po cieszyć nieliczni – zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym większość z nas wiele godzin dziennie spędza przed ekranem komputera. Okulary korekcyjne są niezbędne, by widzieć wyraźnie i nie męczyć oczu, nawet przy niewielkiej wadzie wzroku. Kluczowe przy wyborze odpowiednich okularów, są badania, przeprowadzone przez dobrego okulistę.

Badania zrób u okulisty, okulary u optometrysty

Dzisiaj wiele salonów optycznych oferuje darmowe badania wzroku. Zanim jednak skorzystamy z takiej oferty, upewnijmy się, że badanie zostanie wykonane przez prawdziwego okulistę. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ dość często w przypadku takich ofert, wykonaniem badania zajmują się optometryści. Na czym polega różnica? Okulista to lekarz, który specjalizuje się w  diagnowozwaniu i leczeniu chorób oczu. Optometrysta to natomiast osoba zajmująca się doborem korekcji okularów i np. dopasowaniem soczewek kontaktowych. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania wzroku u okulisty, a następnie zgłoszenie się do optometrysty, który dobierze nam idealne szkła.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku zaczynamy od rozmowy z okulistą – to moment, by wyjaśnić, jakie dolegliwości skłoniły bas do zapisania się na wizytę. Następnie lekarz wykonuje badania ostrości wzroku, pola widzenia, oraz widzenia kolorów. Lekarz powinien też sprawdzić poszczególne elementy naszego narządu wzroku, czyli powieki, oczodoły, gałki oczne. Z pomocą specjalnych urządzeń wykonuje też badanie przedniego i tylnego odcinka oka. Bardzo ważne jest także badanie ostrości widzenia. Często wykonuje się też badanie komputerowe. Pamiętajmy jednak, że może ono być uzupełnieniem, nie powinno jednak zastąpić wizyty u okulisty. Badania okulistyczne możemy wykonać w Centrum optyczno-okulistycznym, które prowadzi okulista Halina Moser-Kucharska. Kiedy badanie wykonywane przez okulistę będzie już zakończone i będziemy wiedzieć, z jaką wadą mamy do czynienia, przychodzi czas na odpowiednie dobranie okularów. To zadanie trudniejsze, niż mogłoby się nam wydawać. Kluczowe jest zbadanie rozstawu naszych oczu, tak, by wybrać oprawki, które pozwolą nam patrzeć przez środek soczewek okularów – w ten sposób osiągniemy najlepsze efekty. Jeśli nasze oczy są bardzo wrażliwe na światło, warto od razu zainwestować w okulary reagujące na światło, albo z nakładką przeciwsłoneczną. Podczas wyboru okularów powinniśmy kierować się nie tylko własnym gustem, ale także poradami optyka.