8 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie badania są wykonywane, aby dobrać moc szkieł w okularach korekcyjnych?

Dobór odpowiedniej mocy szkieł lub soczewek korekcyjnych jest bardzo ważny. Niekorygowanie lub błędne korygowanie wady wzroku przysparza bowiem bardzo wielu problemów. Sprawia, że mamy duże problemy z widzeniem, a dodatkowo może być bezpośrednią przyczyną bólów czy zawrotów głowy oraz problemów z koncentracją. Jakie badania należy więc wykonać, aby prawidłowo dobrać moc szkieł w okularach korekcyjnych?

Rodzaje wad wzroku

Żeby dobrze zrozumieć znaczenie wykonywania konkretnych badań w celu dokonania właściwego doboru mocy szkieł korekcyjnych, warto jest się dowiedzieć, jakie są rodzaje wad wzroku i czym są one spowodowane.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, optometrysta z gabinetu optometrycznego Greta w Łodzi: Wadami wzroku nazywamy wszelkiego rodzaju wady refrakcji wzroku, czyli nieprawidłowości doprowadzające do nieprawidłowego skupienia wiązki światła. W zdrowym oku wiązki światła są skupione bezpośrednio na siatkówce. Jeśli promienie skupiają się przed siatkówką, mówimy o krótkowzroczności, jeżeli za siatkówką to o dalekowzroczności. Inną wadą wzroku którą można korygować przy użyciu odpowiednio dobranych szkieł jest astygmatyzm, czyli niewłaściwa krzywizna rogówki oka. Krótko- i dalekowzroczność określa się w dioptriach, o wartościach odpowiednio minusowych i plusowych, natomiast wartość astygmatyzmu wyrażana jest w cylindrach.

Dobór właściwej mocy szkieł korekcyjnych polega na precyzyjnym określeniu wady refrakcji oraz na dopasowaniu ilości dioptrii i cylindrów do indywidualnych preferencji pacjenta.

Komputerowe badanie wzroku

Do określenia wady refrakcji służy komputerowe badanie wzroku. Dziś jest to już podstawowe badanie wzroku, które można wykonać w każdym gabinecie okulistycznym i w większości salonów optycznych. Komputerowe badanie wzroku jest wykonywane przy użyciu autorefraktometru. Pacjent ma zadanie spoglądać na wyświetlany w urządzeniu punkt. W tym czasie urządzenie analizuje sposób ogniskowania wiązki światła i wskazuje stopień krzywizny rogówki i soczewki oraz wylicza wartość refrakcji, tzn. dioptrii i cylindrów. I teoretycznie na tym można by zakończyć dobór mocy szkieł korekcyjnych, dostajemy przecież dokładne wyniki i wartości refrakcji, jednak to badanie nie jest wystarczające, ponieważ otrzymane wyniki są niesubiektywne i nie uwzględniają indywidualnej dynamiki wzroku pacjenta.

Subiektywne badanie wzroku

Po wykonaniu komputerowego badania wzroku niezbędna jest jeszcze weryfikacja uzyskanych wyników, tzn. sprawdzenie jak pacjent będzie się czuł stosując tak wysoką moc szkieł. Zbyt ostry obraz może bowiem powodować dyskomfort, a nawet zawroty głowy, dlatego też konieczne jest przymierzenie szkieł o określonych parametrach ostrości. Na etapie subiektywnego badania wzroku, niezbędna jest szczerość pomiędzy pacjentem a lekarzem. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wybrana moc szkieł jest dla nas najlepsza i najlepiej będziemy się w niej czuli.