antykoncepcja hormonalna
13 grudnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie badania należy zrobić przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej?

Kobiety, które nie są gotowe na dziecko, mogą stosować antykoncepcję hormonalną. To bardzo komfortowa i skuteczna metoda, do której zalicza się wiele form antykoncepcji. To zarówno popularne pigułki, jak i wkładki, plastry bądź zastrzyki antykoncepcyjne. Jaki sposób wybrać, zależy nie tylko od kobiety, ale również od jej stanu zdrowia, schorzeń, na które cierpi czy obciążeń genetycznych. Ostateczna decyzja powinna być podjęta wraz z lekarzem ginekologiem.

Badania, które warto wykonać zanim zdecydujemy się na antykoncepcję hormonalną

Antykoncepcja hormonalna wymaga badań, które pozwolą ostatecznie wykazać czy możemy poddać się terapii. Pierwszym z nich jest badanie ginekologiczne wraz z cytologią, jaką – na marginesie – należy wykonywać co 3 lata, o ile wyniki są prawidłowe. W przeciwnym wypadku konieczne jest coroczne sprawdzenie stanu szyjki macicy. Następnie konieczne są badania laboratoryjne, do których zaliczają się morfologia, koagulogram, oceniający krzepliwość krwi, rozmaz krwi obwodowej, badania wątroby, poziom cholesterolu oraz poziom glukozy we krwi, a także profil hormonalny. Jeśli kobieta jest zagrożona ryzykiem zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, powinna jeszcze wykonać badanie na obecność czynnika Leiden. Nie jest refundowane przez NFZ, ale wykonuje się je raz w ciągu całego życia. Taki zestaw badań pozwoli skrupulatnie ocenić stan naszego zdrowia i dobrać metodę antykoncepcji, która będzie najlepsza dla naszego organizmu.

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna może wiązać się z wieloma zaletami, nie tylko z zapobieganiem ciąży. To również wygoda jej stosowania, poprawa regularności cykli, a także zmniejszenie napięcia przedmiesiączkowego, na które cierpi tak wiele kobiet. Ponadto, stosowanie hormonów zmniejsza ryzyko wystąpienia torbieli jajników, raka jajników, łagodnych nowotworów piersi, jak również zapaleń miednicy mniejszej. Co więcej, od razu po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, można starać się o dziecko. Hormony nie mają negatywnego wpływu na możliwość poczęcia.

Możliwe skutki uboczne terapii hormonalnej

Niewłaściwie dobrana terapia hormonalna może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych – komentuje nasz ekspert z Centrum Medycznego Krzysztof Sodowski.

Zaliczają się do nich bóle głowy, mdłości, krwawienia w trakcie cyklu, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, trądzik, wzrost masy ciała, grzybica pochwy, zmniejszenie libido czy pogorszenie nastroju. Jeśli zauważymy takie objawy, należy zmienić rodzaj antykoncepcji na inny, bardziej nam odpowiadający pod względem zdrowotnym.