10 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie badania muszą przejść osoby ubiegające się o broń?

Posiadanie broni bez zezwolenia w Polsce jest nielegalne. W związku z tym każda osoba, która chce zakupić broń, musi wziąć udział w obowiązkowych badaniach lekarskich i psychologicznych. Ich celem jest stwierdzenie zdolności fizycznej i psychicznej do posiadania broni. Na tej podstawie wydane zostanie orzeczenie, które jest konieczne do otrzymania stosownej zgody. Jak wygląda procedura starania się o broń i na czym polegają poszczególne badania? Podpowiadamy.

Kto i jak może ubiegać się o broń?

Osoba, która chce złożyć wniosek o pozwolenie na broń, musi ukończyć 21 rok życia i musi mieć stałe miejsce pobytu na terytorium RP. Poza tym ubiegający się nie może być skazany za popełnienie przestępstwa, a także wymagane jest pozytywny wynik wszystkich badań. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku osoba może starać się o broń: bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową.

Warto dodatkowo wspomnieć o tym, że badania, które są niezbędne do wydania pozwolenia na broń, mogą być przeprowadzane wyłącznie przez uprawnionych do tego lekarzy i psychologów, m.in. z Centrum Medycznego Ultramedic w Bielsko-Białej. W przeciwnym przypadku wydane orzeczenie będzie nieważne.

Na czym polega badanie lekarskie dla osób ubiegających się o broń?

Pierwszym etapem całej procedury jest badanie lekarskie, w skład którego wchodzi szczegółowy wywiad lekarski z pacjentem oraz ogólna ocena stanu zdrowia. Specjalista zleca wykonanie konsultacji okulistycznej, psychiatrycznej oraz badania psychologicznego. Wizyta u lekarza trwa około 1-1,5 godziny i kończy się wykluczeniem możliwości lub stwierdzenie zdolności do starania się o broń.

Jak wygląda badanie psychologiczne o pozwolenie na broń?

Konsultacja psychologiczna natomiast opiera się na rozwiązywaniu przez pacjenta testów psychologicznych oraz na rozmowie z psychologiem. Ma to za zadanie rozpoznać możliwe zaburzenia psychiczne, ocenić rozwój intelektualny pacjenta, przeanalizować jego cechy osobowości oraz temperamentu. Podczas badania psychologicznego specjalista analizuje także dojrzałość emocjonalną i społeczną pacjenta oraz uwzględnia jego potencjalne reagowanie w stresujących i trudnych sytuacjach.

Zdarza się, że w niektórych przypadkach konieczne jest rozszerzenie konsultacji o dodatkowe badania. Niemniej jednak po pomyślnym przejściu wszystkich testów, psycholog przystępuje do wydania orzeczenia potrzebnego do starania się o broń, którego okres ważności wynosi 2 miesiące. Warto również pamiętać o tym, że tego typu badania muszą być przeprowadzane regularnie co pięć lat.