materac przeciwodleżynowy
17 czerwca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie akcesoria zapobiegają powstawaniu odleżyn?

Osoby chore, które zmuszone są do długotrwałego stałego lub czasowego leżenia, narażone są na powstawanie odleżyn. Miejscowe zmiany na skórze, takie jak owrzodzenia i trudno gojące się rany spowodowane są uciskiem, który staje się przyczyną dolegliwości bólowych wśród pacjentów. Z tego powodu, aby zapobiec odleżynom, a także skutecznie je leczyć, warto stosować specjalistyczne akcesoria przeciwodleżynowe. Jakie sprzęty są niezbędne do profilaktyki odleżyn? Podpowiadamy.

Materace przeciwodleżynowe – jakie są ich rodzaje?

Materace to najczęściej wykorzystywane akcesoria przeciwodleżynowe, które mogą być przeznaczone zarówno do leczenia, jak i do profilaktyki owrzodzeń na skórze. Przede wszystkim zapewniają właściwe zmiany nacisku oraz zmniejszają ucisk najbardziej wrażliwych miejsc, a co za tym idzie, usprawniają i poprawiają krążenie. W efekcie zminimalizowane zostaje ryzyko powstawania odleżyn, natomiast pacjent może przyjąć komfortową pozycję leżącą.

W sklepie ze sprzętem medycznym L.P.W. Romar mamy do wyboru materace zmiennociśnieniowe, które mogą być dobrane do pacjentów z odleżynami w zależności od ich stopnia rozwoju. Materace przeciwodleżynowe występują m.in. w formie bąbelkowych, które składają się z maty oraz sprężarki. Ich mechanizm pompuje powietrze w odpowiednich cyklach i dostarcza je do maty, na której leży pacjent. Tego typu materace przeciwodleżynowe dedykowane są pacjentom o wadze do 140 kg.

Z kolei materace zmiennociśnieniowe rurowe to akcesoria dla pacjentów o wadze do 250 kg. Maty przeciwodleżynowe naprzemiennie napełniają komory, a także mają ręczną regulację ciśnienia, dzięki czemu umożliwiają ustawienie najbardziej dogodnej twardości materaca dla pacjenta. W związku z tym wpływają na zwiększenie przepływu krwi w uciskanych tkankach, a tym samym łagodzą bolesne dolegliwości mięśni i stawów.

Jakie poduszki przeciwodleżynowe warto wybrać?

Poduszki przeciwodleżynowe, podobnie jak materace znajdują zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce odleżyn. Dużą popularnością odznaczają się poduszki pneumatyczne, takie jak poduszka VICAIR O2, która wyróżnia się 100% wentylacją. Tego typu akcesorium charakteryzuje się również wysoką wytrzymałością na ciężar do 250 kg. Poduszki przeciwodleżynowe wyposażone są w wypełnione powietrzem elastyczne komórki SmartCells, które sprawiają, że materac doskonale dopasowuje się do ciała użytkownika.

Warto dodatkowo podkreślić, że poduszka pneumatyczna VICAIR O2 wykonana jest z solidnych materiałów, które bez problemu można prac w pralce, dzięki czemu utrzymanie ich w należytej czystości nie stanowi problemu.