20 marca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jakich przypadkach należy wykonać EKG wysiłkowe z bieżnią

EKG wysiłkowe, znane też jako próba wysiłkowa, to badanie pokazujące, jak pracuje serce podczas wysiłku fizycznego. Jest bardzo popularne wśród sportowców. Jednak nie jest to jedyny przypadek, kiedy należy je wykonywać – w pewnych sytuacjach muszą je zrobić również osoby nie będące sportowcami. W jakich sytuacjach należy wykonać EKG wysiłkowe z bieżnią?

Nie tylko dla sportowców

Oprócz sportowców, najliczniejszą grupą którzy powinni wykonać takie badanie są osoby z podejrzeniem choroby wieńcowej. Dzięki niemu można postawić precyzyjną diagnozę i ustalić, jaki możemy wykonywać maksymalny wysiłek fizyczny, co ma zasadnicze znaczenie do profilaktyki choroby. Jeżeli choroba wieńcowa została rozpoznana już jakiś czas temu, to badanie będzie wykonane w sytuacji nawrotu lub nasilenia bólu w klatce piersiowej oraz kontrolnie co pewien czas. A jeśli nic nam nie wiadomo, byśmy mieli chorobę wieńcową, ale mamy bóle w klatce piersiowej lub zaburzenia rytmu serca – wtedy EKG wysiłkowe pozwoli ustalić ich powody. Jeśli natomiast jesteśmy po zawale, to dzięki niemu możemy określić rokowania i dowiedzieć się, na jaki ruch fizyczny możemy sobie pozwolić na co dzień, a jaki powinniśmy wykonywać aby zachować zdrowie – a dzięki temu opracować program rehabilitacji pozawałowej. EKG wysiłkowe wykonuje się też u osób, których praca wymaga dużego wysiłku fizycznego: piloci, alpiniści i inni.

Jak wygląda badanie

Do EKG wysiłkowe należy się odpowiednio przygotować: w dniu badania nie można jeść więcej niż jest to konieczne ani palić papierosów. Należy przyjść w wygodnym ubraniu i sportowych butach i pojawić się kilka-kilkanaście minut wcześniej, aby móc trochę odpocząć lub chociaż odetchnąć. Badanie wykonuje się na bieżni (rzadziej na rowerze stacjonarnym) i składa się z trzech etapów. Pierwszym etapem jest wykonanie standardowego EKG, którego wynik będzie punktem wyjścia dla wyników z próby wysiłkowej. Drugi etap to chodzenie po bieżni. Przykleja się wtedy pacjentowi 12 elektrod, które będą rejestrowały pracę serca, oraz dodatkowe elektrody na rękach i nogach, które pokazują stan ich ukrwienia. Trzeci etap to rejestrowanie pracy serca podczas zmniejszania wysiłku i uspokajania serca, aż do wartości standardowego EKG, wykonanego na początku. Na końcu wyniki badania są analizowane. Aby badania były dokładne, warto zrobić je na dobrym sprzęcie i w sprawdzonej przychodni, np. w Centrum Medycznym Ultramedic.