Odzież ochronna
17 kwietnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jaki wpływ na zdrowie pracownika może mieć długotrwała ekspozycja na pyły?

Praca w trudnych i niebezpiecznych warunkach może odbić na zdrowiu pracownika nawet po kilku lub kilkunastu latach. Długotrwała ekspozycja na pyły stanowi poważne zagrożenie dla pracowników, dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie i ochrona przed bezpośrednim oddziaływaniem pyłów na organizm. Sprawdź, jakie konsekwencje dla zdrowia pracownika może pociągać za sobą długotrwała ekspozycja na pyły.

Dlaczego pyły są niebezpieczne dla zdrowia?

Unoszące się w powietrzu produkty uboczne produkcji zaczynają być niebezpieczne dla zdrowia w momencie, kiedy stają się one niezwykle drobne, a czasami nawet prawie niewidoczne. Tego typu drobinki mogą przedostawać się przez ubrania oraz nieprzystosowane do pracy w zapylonym środowisku maski, przez co są niezauważenie wdychane przez pracowników. Codzienna praca fizyczna, podczas której pracownicy są narażeni na stałą ekspozycję na pyły w bardzo drobnej formie może po pewnym czasie okazać się powodem zapadania na groźne dla zdrowia i życia choroby.

W zależności od branży firmy, a tym samym rodzaju pyłu pojawiającego się w trakcie produkcji, pracownicy mogą zacząć przejawiać różne schorzenia, charakterystyczne dla pracy w otoczeniu danego surowca, jak np. drewna czy metalu. Każdy rodzaj pyłu może powodować inne, niezwykle poważne choroby, dlatego zarówno pracodawca jak i pracownik, powinni bezwzględnie stosować się do zaleceń BHP oraz dbać o stworzenie jak najbezpieczniejszego środowiska pracy.

Jakie zagrożenia wynikają z długotrwałej ekspozycji na pyły?

Ze względu na powszechność tego produktu ubocznego na halach produkcyjnych, pyły są uznawane za najczęściej występujący czynnik, decydujący o zagrożeniu zdrowia pracowników. Dlatego tak ogromną wagę przykłada się do utrzymania bezpieczeństwa w takich zakładach, gdzie w powietrzu stale unosi się pył. Niestety nawet pomimo wszelkich zabezpieczeń, powiązanie pyłów z niektórymi chorobami jest czasami nieuniknione.

Pyły dzielą się na kilka kategorii, co wynika z ich sposobu oddziaływania na organizm:

  • pyły alergizujące (alergeny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub kurzu),
  • pyły kancerogenne (metale ciężkie o toksycznych właściwościach),
  • pyły zwłókniające (o działaniu złuszczającym tkanki, takie jak talk czy kwarc),
  • pyły drażniące (powstające podczas obróbki drewna, żelaza, węgla i szkła).

Wszystkie te pyły mogą powodować choroby, takie jak nowotwory nosa i zatok przynosowych, rak płaskonabłonkowy oraz zapalenia płuc i osłabienie odporności oraz wydolności układu oddechowego. W takich przypadkach często też pojawia się kaszel, którego ciężko się pozbyć, a także zaburzenia prawidłowego funkcjonowania błon i śluzówek.

Jak można zapobiegać konsekwencjom długotrwałej ekspozycji na pyły?

Prewencja jest jedną z najważniejszych metod ochrony zdrowia pracownika. Przede wszystkim każdy pracownik mający styczność z pyłami powinien mieć zapewnione odpowiednie wyposażenie, takie jak maski przeciwpyłowe z odpowiednimi atestami i filtrami. Ważne jest, aby maska zapewniała pracownikowi nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygodę w trakcie pracy. Maski produkowane z uwzględnieniem obu tych aspektów można zakupić w hurtowni odzieży roboczej Delta BHP, dzięki czemu pracownicy będą mogli dbać o swoje zdrowie bez zaburzania ich komfortu.

Bardzo istotną kwestią jest również kontrolowanie swojego stanu zdrowia przez pracowników podczas regularnych badań lekarskich. Dzięki temu można szybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości i w porę wdrożyć leczenie. Jest to też świetna metoda sprawdzania efektywności  rozwiązań wdrożonych na hali produkcyjnej, mających na celu chronienie pracowników. Dla pracodawców oznacza to okazję do poprawienia aspektów umożliwiających zapewnienie jeszcze większego poziomu bezpieczeństwa swojej kadrze.