przychodnia
10 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jaki jest zakres pomocy lekarskiej lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny dzięki szerokiej wiedzy z wielu dziedzin medycyny powinien być pierwszym wyborem w sprawie kontaktu w przypadku problemów zdrowotnych. Po przeprowadzeniu drobiazgowej diagnozy kieruje do odpowiedniego specjalisty. Ponadto do jego zadań należy szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna, taka jak wizyty kontrolne i szczepienia. W jakim zakresie działa lekarz rodzinny?

Dlaczego właściwy wybór lekarza rodzinnego jest taki ważny?

Lekarze medycyny rodzinnej przyjmują w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Mogą również prowadzić indywidualną praktykę. Lekarz rodzinny opiekuje się pacjentami bez względu na wiek, płeć czy rodzaj dolegliwości. Dlatego między nim a jego pacjentami rozwija się relacja oparta na wzajemnym zaufaniu. To bardzo ważne szczególnie w przypadku dzieci, ponieważ skierowania do specjalistów wystawia lekarz rodzinny. Bydgoszcz to miasto, którego mieszkańcy mają do dyspozycji dobrze wyposażone przychodnie z doświadczonymi lekarzami różnych specjalności, przyjmującymi w ramach NFZ.

Medycyna rodzinna nie jest określeniem potocznym, ale nazwą konkretnej specjalizacji lekarskiej. Kształcenie lekarza rodzinnego odbywa się w takim samym trybie, jak na przykład pediatry. Po sześcioletnich studiach i stażu należy jeszcze ukończyć specjalizację. Trwa ona cztery lata.

Jakie są podstawowe obowiązki lekarza rodzinnego?

Do lekarza medycyny rodzinnej zgłaszają się pacjenci w każdym wieku i z wieloma rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Dlatego najważniejszym i jednocześnie najtrudniejszym zadaniem jest właściwy wywiad i postawienie diagnozy. W trakcie wywiadu lekarz musi zapoznać się z historią medyczną pacjenta, poznać ewentualne schorzenia, przyjmowane leki, a także warunki środowiskowe. Postawienie wstępnej diagnozy łączy się z podstawowymi badaniami oraz skierowaniem na dodatkowe, na przykład badania laboratoryjne krwi. W poważniejszych przypadkach lekarz rodzinny może wysłać pacjenta na USG jamy brzusznej i RTG płuc.

W celu wykonania bardziej szczegółowej diagnostyki lekarz medycyny rodzinnej wystawia skierowanie do innych specjalistów. Do jego zadań należy także kierowanie na zabiegi rehabilitacyjne. Pacjenci Przychodni Leśnej doceniają fakt, że lekarz rodzinny i oddział rehabilitacji znajdują się w jednej placówce. Szeroki zakres obowiązków oraz różnorodne zadania powodują, że lekarz rodzinny powinien wykazywać szczególne predyspozycje do kontaktu z pacjentami.