13 października 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jaka jest różnica między implantem a koroną?

Uszkodzony i niewyleczony ząb nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może spowodować rozprzestrzenienie się próchnicy do głębszych tkanek, a nawet korzenia. Zarówno korona, jak i implant dentystyczny są zupełnie różnymi uzupełnieniami protetycznymi. Choć bardzo często po wykonaniu zabiegu wszczepienia implantu wykonuje się właśnie koronę protetyczną. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jaka jest między nimi różnica.

Czym jest korona protetyczna?

Korona protetyczna to nic innego, jak uzupełnienie protetyczne odbudowujące zniszczoną koronę zęba. Aby wykonać koronę, musi być zachowany, co najmniej korzeń zęba, gdyż do jej wykonania konieczna jest odpowiednia podstawa. Jak sama nazwa wskazuje, korona protetyczna odbudowuje tylko i wyłącznie koronę zęba, czyli jego widoczną część – tę wystającą ponad dziąsło. Jak dowiadujemy się z rozmowy ze specjalistą z Przychodni Dentica w Zawierciu:

Jeśli ząb pacjenta jest starty lub zniszczony wskutek choroby czy urazu mechanicznego, ale zachowany jest jego korzeń, wówczas może on stać się podporą dla sztucznego zęba, czyli korony protetycznej. Jest ona najczęściej wykonana z porcelany albo kompozytu. O ile nie jest to korona pełnoceramiczna, potrzebuje specjalnego metalowego rusztowania.

Koronę protetyczną można również osadzić na zdrowych zębach znajdujących się po obu stronach ubytku. Jednak muszą one zostać najpierw odpowiednio zeszlifowane, tak aby utrzymał się na nich metalowy most protetyczny, mający za zadanie utrzymać korony. Dlatego jeśli korony protetycznej nie da się zamocować na korzeniu zęba, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie osadzenie jej na implancie.

Czym różni się implant dentystyczny od korony?

Implant dentystyczny to najczęściej tytanowy wszczep w kształcie śruby, który zastępuje korzeń zęba. Warto wiedzieć, że implant odtwarza głównie korzeń zęba i jest on wszczepiany w kość wyrostka zębodołowego. Bardzo ważne, aby ząb pacjenta był przed zabiegiem w całości usunięty. Implant może być podstawą do wykonania korony protetycznej lub oparcia i zamocowania protezy. Wykonany implant w Zawierciu w gabinecie dentystycznym jest niewidoczny, gdyż znajduje się pod dziąsłem w kości szczęki. Jego wystająca część jest często przykryta właśnie koroną protetyczną. Dużą zaletą jest fakt, że implanty zębowe nie naruszają sąsiednich zębów, a proces gojenia jest szybki.

Implanty dentystyczne zapobiegają utracie tkanki kostnej, przez co mają pośredni wpływ na rysy twarzy, które w przypadku brakującego uzębienia i zaniku kości zmieniają się. Szczęka i żuchwa zapadają się, usta stają się cieńsze i powstaje więcej zmarszczek. Tak więc implanty pozwalają przywrócić nasze uzębienie, poprawić mechanikę żucia oraz wpłynąć pozytywnie na rysy twarzy. Decyzję o wstawieniu implantów poprzedza zawsze wizyta w gabinecie dentystycznym zakończona wykonaniem zdjęcia RTG.

Podsumowując, korona odbudowuje część estetyczną zęba, czyli tę widoczną, natomiast implant odbudowuje korzeń, tzn. część utrzymującą zęba w kości szczęki. Wstawiony implant obrasta tkanką z reguły od 4 do 6 miesięcy, kiedy to ubytek można zamaskować tymczasową protezą z tworzyw sztucznych. Dopiero po tym czasie do śruby mocuje się specjalny łącznik, na którym umieszcza się koronę protetyczną.