Unit okulistyczny
27 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jaka jest budowa unitów okulistycznych?  

Unit okulistyczny to jeden z  głównych elementów wyposażenia każdego gabinetu. Dzięki niemu okuliście jest znacznie wygodniej przeprowadzić u pacjenta pełne badanie diagnostyczne. W artykułu dokładniej opisujemy, jaką rolę pełni unit w gabinecie okulistycznym, jaka jest budowa tego sprzętu oraz jakie możliwości dają nowoczesne unity.

Do czego służy unit okulistyczny?

Unit okulistyczny to profesjonalne stanowisko diagnostyczne, które znacznie ułatwia przeprowadzenie badania wzroku. Tak naprawdę jest to fotel, na którym siedzi pacjent w trakcie badania. Nie jest to jednak zwykłe siedzenie. Unit okulistyczny różni się tez od innych tego typu foteli lekarskich. W urządzeniach tych znajduje się bowiem nie tylko miejsce do siedzenia dla pacjenta, ale też dla lekarza. Oprócz tego w unicie okulistycznym znajduje się też miejsce do przechowywania różnego rodzaju wykorzystywanych w trakcie badania przyrządów okulistycznych, a także miejsce do podłączenia potrzebnych urządzeń okulistycznych. Zastosowanie unitu naprawdę znacznie ułatwia przeprowadzenie badań oczu i wzroku i sprawia, że i lekarzowi i pacjentowi jest w tym czasie znacznie wygodniej. Lekarz korzystając z unitu ma możliwość korzystania m.in. z lampy halogenowej z możliwością regulacji natężenia światła, z autorefraktometru, a także np. z foropteru.

Dlaczego warto jest stosować unity okulistyczne?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, która jest renomowanym dystrybutorem najwyższej klasy sprzętu okulistycznego i optycznego oraz elementów wyposażenia gabinetów:

Korzystanie z nowoczesnych unitów okulistycznych daje lekarzowi wiele możliwości. Przede wszystkim taki sprzęt daje dostęp do zasilania elektrycznego, dzięki któremu wygodnie można podłączyć nawet kilka potrzebnych w trakcie wykonywania badania urządzeń. Budowa unitów okulistycznych jest modułowa, dzięki czemu taki sprzęt można zawsze wzbogacić o nowe funkcje. Jest też niezwykle wygodny dla pacjenta i zazwyczaj charakteryzuje się dużą estetyką wykonania, dzięki czemu jest prawdziwą ozdobą gabinetu.

Jakie ułatwienia zapewniają nowoczesne unity okulistyczne?

Każdy unit okulistyczny zapewnia korzystającym z niego lekarzom wiele różnych możliwości. Wszystkie podłączone w unicie okulistycznym urządzenia diagnostyczne można jednocześnie podłączyć do komputera, dzięki czemu okulista ma możliwość nie tylko wygodnego sterowania i zmiany ustawień urządzeń, ale też wygodnego przechowywania wszystkich wyników badań. W każdym unicie okulista ma też możliwość wygodnego skorzystania z wielu niezbędnych podczas wykonywania badań urządzeń. Wśród nich jest m.in. lampa szczelinowa, czyli urządzenia, które jest niezbędne np. w trakcie dokonywania oceny struktur dna oka, zamontowane na lampie tonometry bezdotykowe lub aplanacyjne, które umożliwiają wykonanie badania ciśnienia wewnątrzgałkowego, autorefraktometr, czyli urządzenie, za pomocą którego można wykonać komputerowe badanie wzroku, a także np. keratometr, czyli sprzęt diagnostyczny, za pomocą którego wykonywane są pomiary krzywizny rogówki.

Elementy budowy unitów okulistycznych

Budowa każdego takie elementu wyposażenia gabinetu jest podobna. W każdym jest dostępny przesuwny lub zamontowany na stałe blat roboczy, na którym można ustawić potrzebny do wykonania badania sprzęt okulistyczny. Okulista zawsze powinien mieć możliwość ustawiania go na dowolnej wysokości i zablokowania jego aktualnego ustawienia. Obok blatu powinny się znajdować gniazda zasilające oraz gniazda napięciowe do zasilania lampy szczelinowej. Ważną częścią unitu jest też wygodny, podnoszony fotel z podnóżkiem i podłokietnikami. Lekarz w trakcie badania powinien móc korzystać z będącego także częścią unitu panelu sterującego oraz szuflady, w której można umieścić np. kasetę ze szkłami próbnymi. Niektóre unity okulistyczne są również wyposażone w ramię do zamontowania foroptera.

W niektórych unitach producenci dodają też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. W takich unitach zastosowano np. wysuwane fotele, dzięki czemu pacjent ma możliwość wjechania w miejsce fotela wózkiem inwalidzkim.